Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Veterináři prošetřují další Berouskův zoopark. Kvůli nevhodným podmínkám

Česko

  5:00
Karlštejn/Praha - Majitel Zooparku Bašť Ludvík Berousek má problémy s dalším ze svých zvířecích chovů. Jak zjistila redakce serveru Lidovky.cz, v červnu otevřený zoopark v Karlštejně prošetřují krajští veterináři. Při kontrolách objevili, že Berouskova zvířata nežijí ve vhodných podmínkách a zahájili proto s majitelem správní řízení.

V Zooparku Karlštejn je okolo sedmnácti zvířat, z nichž některé měly jít i do Berouskova chovu v Bašti. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zvířata, včetně několika tygrů a lvů, měla být tak na zimu přestěhována mimo jiné do Berouskova chovu v Bašti, o který se kvůli údajnému zabíjení tygrů začala zajímat policie.

Krajská veterinární správa v Berouně obdržela od lidí několik podnětů ke kontrole. Při nich veterináři zjistili, že zvířata v parku nežijí ve vhodných prostorech a chovných podmínkách. Zahájili proto s majitelem správní řízení. „Majiteli byla uložena pokuta, proti které byl ale podán odpor a řízení tak pokračuje,“ uvedl Michal Bouček z městského úřadu v Berouně. Výši pokuty ale vzhledem ke stále probíhajícímu šetření odmítl uvést.

Redaktoři serveru Lidovky.cz se vypravili i do samotného areálu parku. Klece s bezmála sedmnácti druhy zvířat jsou rozsázeny na travnatém prostranství velikosti fotbalového hřiště. Na některých místech louky tráva zcela chybí a zvířata chodí po udusané hlíně. Podle informací od tamního chovatele je celý park před rekonstrukcí a v provizorním stavu, ač je otevřený teprve pár týdnů. Za sto korun vstupného jsou v zooparku k vidění nejen makakové, nosálové nebo zebry, ale také velká exotická zvířata.

Většina klecí má na první pohled velmi podobné rozměry. Na výměře velikosti menší zasedací místnost jsou v jedné kleci chovány dvě opice, v jiné tři tygří mláďata nebo dospělý levhart. V největší kleci celého parku, která je velká přibližně jako školní třída, chodí smečka lvů. Uvnitř klece není krom písku na podlaze, nerezové mísy s vodou a vyvýšeného železného patra o něco málo většího než plavecký můstek, nic dalšího k vidění. Klece dalších zvířat vypadají velmi podobně. Občas jsou zpestřené o lana, dřevěné sloupky imitující stromy nebo železné kotce obložené dřevěnými deskami.

V Zooparku Karlštejn je okolo sedmnácti zvířat, z nichž některé měly jít i do...
Ještě před začátkem června byla louka pod Karlštejnem prázdná.

O pokutě nic nevím, tvrdí majitel Berousek

Samotný majitel a provozovatel parku Ludvík Berousek ale o žádném správním řízení a podnětů od lidí na veterinární správu neví. „Nemám se k čemu vyjadřovat. Nevím o žádných podnětech ani pokutě. Nikdy jsem do rukou nedostal žádné oznámení,“ reagoval na žádost serveru Lidovky.cz o vyjádření Berousek.

Mrtvý tygr je dražší než živý, ohromnou cenu má i žluč, popisuje nelegální obchod šéf ZOO Rabas

Celý areál se navíc nachází v chráněné krajinné oblasti Český kras. Podle informací od jednoho ze zaměstnanců parku by se z tohoto důvodu mohla celá rekonstrukce parku zkomplikovat. Vedoucího správy CHKO Český kras František Pojer ale tvrdí, že žádné zvláštní nařízení ohledně stavby nebo rekonstrukce parku vydáno nebylo. „Ještě na konci května byla louka úplně prázdná a nikdo se nás na nic neptal. Majitel si na louku navozil klece a začal vystavovat zvířata,“ uvedl Pojer.

Výběh pro velbloudy v zooparku Karlštejn.

V případech jako jsou soukromé chovy zvířat, nebo právě zooparky, kontroluje jejich činnost Státní veterinární správa. A ta jejich provoz reguluje na základě hned několika zákonů. „Zooparky nejsou licencovanou zoologickou zahradou, jsou z pohledu veterinární správy běžnými chovy zvířat a musí dodržovat platné předpisy na ochranu zvířat, na péči o zvláštní druhy a další veterinární předpisy,“ uvádí mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Alena Buksová z organizace pro ochranu zvířat Svoboda zvířat zdůrazňuje, že zoologické zahrady ani zooparky nemají jasně daná pravidla pro chov zvířat. „Pokud se budeme bavit o tom, jakým způsobem jsou nastavena pravidla a podmínky chovu zvířat v zoo, neexistují zákony či vyhlášky, které by jasně stanovovaly, jaké podmínky zvířata v zoo musí mít. Takže z hlediska legislativy pro zoo, zooparky i soukromé chovy v podstatě nejsou nastavena žádná pravidla pro chov zvířat,“ vysvětluje Buksová.

Ještě před začátkem června byla louka pod Karlštejnem prázdná.

Po prohlédnutí fotografií pořízených redaktory serveru Lidovky.cz v zooparku, usuzuje ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek, že podmínky v klecích v Karlštejně nejsou nejhorší. „Na první pohled vypadají klece čistě. Nejsou ani úplně malé a zvířata jsou zabezpečena,“ říká. Již dříve ale v reakci na jiné případy nevhodného zacházení se zvířaty upozornil, že je ohledně podmínek pro chov zvířat nutné provést změny v české legislativě. „Měly by být určeny a vymáhány základní kvalifikační předpoklady pro chov divokých zvířat, zejména velkých kočkovitých šelem. Stejně tak je potřeba jasně definovat podmínky pro chov vybraných druhů zvířat, zejména velkých kočkovitých šelem, a to nejen s ohledem na prostor, ale také na přirozené životní prostředí zvířat,“ uvedl Bobek pro MF Dnes.

V kauze okolo tygřích jatek padla tři obvinění. Míří na Ludvíka Berouska, preparátora a obchodníka

V pondělí podnikla policie a celní správa zásah v Berouskově chovu v Bašti. Tam podle nich mělo docházet k zabíjení tygrů, jejichž kosti měly být zpracovávány ve speciální varně na léčivý lektvar. Gram této směsi je na černém trhu k dostání za 1500 korun. Asiaté věří, že lektvar má léčebné účinky při léčení rakoviny nebo potence. V celém případu padla až dosud tři obvinění. Mezi obviněnými je krom Ludvíka Berouska také preparátor a vietnamský obchodník.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!