Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Vězni volili Dělnickou stranu

Česko

Radikální uskupení prosazuje trest smrti a zpřísnění vězení, přesto dostalo stovky hlasů právě ve vězeních

PRAHA Opětovné zavedení trestu smrti za těžké zločiny, přísné stíhání prostituce a pornografie, nulová tolerance k drogovým deliktům. K tomu navíc výrazné zpřísnění podmínek ve věznicích.

Mohlo by se zdát, že krátký výčet programových priorit ultrapravicové Dělnické strany musí být zlým snem pro každého kriminálníka. Jak se ale ukázalo v nedávných volbách do Evropského parlamentu, opak je pravdou.

Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem Dělnická strana nejvíce bodovala téměř výhradně ve volebních okrscích, kde se nachází tuzemské věznice. A to dokonce v devíti z deseti pro ně nejúspěšnějších volebních místech.

Celkově dalo straně, kterou policie dlouhodobě označuje za extremistickou a ministerstvo vnitra se ji nedávno marně pokoušelo nechat zrušit, důvěru přes 25 tisíc lidí.

Podle zveřejněných výsledků DS volily stovky, nejvíce tisíc vězňů. „Celkově bylo v době voleb v našich zařízeních 21 841 vězňů, z toho oprávněných voličů téměř dvacet tisíc. Účast obviněných a odsouzených ve volbách přesáhla svými 36 procenty celostátní průměr,“ sdělil LN mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Někteří vězni neměli doklady Přesné číslo, kolik vězňů volilo DS, se nedá zjistit. Problém je v tom, že věznice nejsou samostatnými volebními okrsky. Zaujetí odsouzených a vazebně stíhaných pro tuto stranu je ale zřejmé podle prostého výčtu jmen pro DS nejúspěšnějších volebních míst Ostrov u Karlových Varů, Valdice, Všehrdy, Kynšperk nad Ohří, Plzeň Bory, Bělušice, Drahovice.

Navíc například v Bělušicích na Mostecku bylo ze 144 voličů 129 vězňů. Ve Všehrdech na Chomutovsku zase ze 143 voličů bylo 114 vězňů. „Na seznamech jsme měli zapsáno více voličů. Dalších 34 vězňů nepustila volit okrsková komise kvůli problémům s doklady,“ uvedla vedoucí správního oddělení bělušické věznice Alena Jarolímová. Bronislava Vetešníková ze všehrdské věznice, kde jsou vedle mladistvých zavřeni odsouzení za lehčí trestné činy, podobné problémy potvrdila také. „Někteří se k volbám nedostali kvůli chybějícím dokladům,“ poznamenala.

A jak vypadá celorepubliková hitparáda DS? Pomyslný žebříček se sto hlasy pro DS vede Ostrov, následují Valdice se 77 a Všehrdy se 44 hlasy.

Experti jsou překvapeni Co se za úspěchem Dělnické strany u vězněných skrývá? Těžko říct. „Nedokážu to vysvětlit. Žádné problémy s rasovým podtextem jsme nezaznamenali. Kdo koho volí, samozřejmě nesledujeme,“ sdělila Hana Josefová z plzeňské věznice na Borech.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas, který již dříve vyjádřil uspokojení nad výsledky voleb, včera poznamenal, že se vězni možná ztotožnili s programem strany „propagující řád a pořádek“.

Experti na extremismus, politologové i sociologové si s novým jevem nevědí příliš rady. „Musím přiznat, že mě ty výsledky velmi zaujaly. Nenacházím však zatím žádný relevantní důvod, proč by tomu tak mohlo být,“ řekl LN jeden z nich Jan Charvát.

Zdeněk Zbořil z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy poznamenal, že vězně může přitahovat zásadní odpor DS proti současnému systému a právnímu řádu. „Věznice je organismus sám pro sebe. Přednášel jsem na justiční akademii ředitelům věznic. Opakovaně jsem se jich ptal, zda pravicoví extremisté, kteří byli odsouzeni k výkonu trestu, zvedli rasismus ostatních vězňů. Nic takového ale nepřipouštěli,“ řekl Zbořil.

***

Kde Dělnická strana

nejvíc bodovala

Ostrov 100 hlasů 14,95 %

Valdice 77 hlasů 17,19 %

Všehrdy 46 hlasů 32,17 %

Plzeň, Bory 36 hlasů 9,78 %

Bělušice 21 hlasů 14,78 %

Autor: