Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vinohrady startují s posilami

Česko

V nové sezoně posílí soubor pražského Divadla na Vinohradech tři nové členky – Dagmar Havlová, Veronika Žilková a mladá herečka Lucie Polišenská. Pánský soubor obohatí Jan Holík, který přichází z Činoherního studia v Ústí nad Labem.

PRAHA První premiérou sezony v Divadle na Vinohradech bude divadelní adaptace filmu Federica Felliniho Zkouška orchestru, kterou napsal a už od června zkouší umělecký šéf divadla Martin Stropnický. Zkouška jednoho orchestru postupně skrze vzpouru hudebníků proti příliš autoritativnímu dirigentovi vygraduje do filozofické úvahy o povaze lidského společenství a o smyslu umění jako takového. Fellini v duchu své „nadreálné“ poetiky zpodobuje nejen demoralizovanou skupinu hudebníků, ale zkoumá i hranice osobní svobody, demokracie a diktatury, ohrožení hudby a kultury vůbec i naši elementární schopnost se navzájem poslouchat a domluvit.

V inscenaci se představí téměř celý soubor Divadla na Vinohradech (Ilja Racek, Jaroslav Kepka, Otakar Brousek, Ladislav Frej, Oldřich Vlach, Zlata Adamovská, Simona Postlerová, Petr Kostka, Svatopluk Skopal, Jiří Čapka, Jiří Plach, Pavel Rímský, Veronika Žilková a další), roli dirigenta ztvární Viktor Preiss. Premiéra je plánovaná na říjen.

Mladý režisér Dan Špinar, který na Vinohradech úspěšně debutoval kontroverzní inscenací Büchnerova Vojcka, se opět rozhodl pro klasický text, tentokrát Schillerovu Marii Stuartovnu. Pro inscenaci vzniká nový překlad Hanuše Karlacha a Dagmar Havlová se opět představí jako skotská královna Marie. Protihráčkou v postavě anglické panovnice Alžběty jí bude Lucie Juřičková. Premiéra se chystá na přelom roku.

Morávek nastuduje Gogola Do Divadla na Vinohradech se vrací také režisér inscenace Višňový sad Vladimír Morávek. Opět se zaměří na ruskou dramatiku a tentokrát nastuduje Ženitbu N. V. Gogola. Inscenace pod jeho režijním vedením bude příležitostí pro Veroniku Žilkovou, Viktora Preisse, Václava Vydru či Martina Stropnického. S premiérou se počítá na únor 2010.

V závěru sezony se na Vinohradech poprvé představí mladý režisér Jiří Havelka, laureát Ceny Alfréda Radoka za rok 2007 v kategorii Talent roku, který je kmenovým režisérem pražské Ypsilonky. Připraví s vinohradským souborem autorský projekt, inspirovaný Fidlovačkou J. K. Tyla s podtitulem Český příspěvek integrované Evropě. Připravovaná inscenace si klade za cíl prozkoumat, do jakých souvislostí se dnes dostávají otázky naší národní identity. Co má svou trvalou hodnotu, co současníkům připadá úsměvné a v čem jsme se dosud nedokázali poučit.

Polská černá komedie ve zkušebně Ještě před koncem sezony hostují režisérka Natálie Deáková, která v minulé sezoně úspěšně připravila pro prostor zkušebny Mayenburgova Ošklivce, začne zkoušet novou hru Petra Zelenky Očištění. Bude uvedena na velkém jevišti jako první premiéra následující sezony.

V komorním prostoru nové zkušebny formou podzimního scénického čtení soubor nastuduje novou hru současného polského autora Michala Walczaka Lov na losa. Černá komedie s nadhledem a humorem útočí na různá klišé v komunikaci, ve vztazích, v postoji k vlastní minulosti, klišé společenská i osobní.

V jarním termínu se Divadlo na Vinohradech chystá uvést novinku talentovaného mladého dramatika Petra Kolečka, kterou píše přímo pro soubor DnV a pro prostor nové zkušebny. Titul režijně připraví Daniel Špinar.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...