8. dubna 2011 13:13, aktualizováno  16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vít Bárta rezignoval na post ministra dopravy

Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministr dopravy Vít Bárta (VV) rezignoval na svou funkci. Oznámil to v pátek krátce po jedné odpolední. Nechce prý zatěžovat akceschopnost vlády v době reforem a poškozovat Věci veřejné. Premiér Petr Nečas (ODS) ještě v pátek doručil jeho rezignaci prezidentu Václavu Klausovi. Bárta zároveň potvrdil, že hodlá kandidovat na předsedu strany.


"Chci dostát svým slovům, že na funkci nelpím v případě, že nebudu schopen plně prosazovat to, s čím jsem do vlády vstupoval," prohlásil Bárta. Na koaliční jednání K9 ale chce po boku předsedy VV Radka Johna docházet dál. Vyloučenou poslankyni Kristýnu Kočí v K9 nahradí místopředsedkyně strany Karolína Peake. Nového ministra dopravy chtějí vybrat opět Věci veřejné.

Otřesy ve vládě


Za "brutálními nařčeními" ze strany někdejších kolegů z poslaneckého klubu Kristýny Kočí, Jaroslava Škárky a Stanislava Humla podle něj může stát stavební lobby, příslib lepší politické budoucnosti či "zraněné, přemrštěné ambice".

Komentář Bohumila Doležala čtěte zde

Andrýsová se rozplakala

Kristýna Kočí prý přijetí obálky s penězi od Víta Bárty (VV) nahlásila podle stanov. "Řekla jsem to Lence Andrýsové, která je ve straně odpovědná za boj s korupcí. Její reakce byla asi tou poslední kapkou Jestliže mi řekne: No, tak si o tom s ním (Vítem Bártou) ještě promluv, třeba mu tu obálku vrať a řekni mu, že to nejsou praktiky, které bychom měli dělat, to se ve mně zlomilo úplně všechno, byla jsem z toho velmi nešťastná. Lenka Andrýsová mi byla strašně blízká," řekla Kočí MF DNES.

Lence Andrýsové se po otázce, jestli je pravda, že o penězích pro Kočí věděla už v sobotu, slyšitelně roztřásl hlas. "Omlouvám se, jsem vyčerpaná a zklamaná. Je pro mě těžké o tom mluvit, raději pošlu SMS," řekla LN.

Po chvíli napsala v textové zprávě vyjádření: "Kristýna byla mojí dobrou kamarádkou. Lidsky mě její výroky velmi zklamaly. Neobdržela jsem od ní žádné oficiální oznámení korupční nabídky."

"Těchto nařčení se nebojím a budu nadále postupovat tak, jak jsem zvyklý - to znamená otevřeně a zejména s ohledem na potřeby celku, nikoliv své osoby," dodal Bárta.

Premiér Nečas zdůraznil, že rezignace ministra bylo jediné možné řešení nastalé situace. "Já jsem tuto rezignaci okamžitě přijal a doručím ji takto prezidentu republiky," řekl premiér Nečas.

Kočí zapletená ve lžích?
Poslanci Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí tvrdí, že se je ministr snažil podplácet za loajálnost. Podali proto trestní oznámení. Bárta však tvrdí, že peníze dával poslancům jako půjčku. Kristýnu Kočí vyloučili ze svého klubu poslanci VV ve čtvrtek večer.

O chvíli později ji vedení strany vyhnalo také ze svých řad, Škárku vyloučilo ze strany už na počátku týdne. "Kristýna se dramaticky zapletla do svých lží," prohlásil předseda VV Radek John.

Premiér upozornil, že v současné situaci je potřeba prodiskutovat, zda je únosné, aby ministerstvo vnitra zůstalo v gesci strany Věci veřejné. Na odpoledne proto svolal jednání koaličních špiček K9. Zároveň řekl, že na jaře čekají vládu ještě další personální proměny.

Anketa

Schvalujete odchod Víta Bárty (VV) z postu ministra dopravy?

Ano. 1410
Ne. 1074
Nevím. 79Kočí a Škárku podpořili také poslanci Jana Suchá (VV) a Stanislav Huml (VV), který ve čtvrtek večer vystoupil z poslaneckého klubu strany s tím, že s VV už nechce mít nic společného.


Peake je novou šéfkou poslaneckého klubu
Novou šéfkou poslaneckého klubu se stala Karolína Peake, která navíc potvrdila, že hodlá kandidovat i na šéfku strany. "V životě jsem se nesetkala s nějakým podrazem, znám Víta šest let," zastala se ministra. Také odcházející ministr Bárta potvrdil, že i on bude kandidovat na šéfa VV.

VŠE O AFÉŘE ŠKÁRKA

hsHelena Stinglová, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!