28. března 2016 18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vítání čínského prezidenta: Prý jen s pokyny a za jídlo zdarma

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Desítky Číňanů čekaly na Si Ťin-pchinga hned u letiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desítky Číňanů čekaly na Si Ťin-pchinga hned u letiště. | foto: ČTK

PRAHA Skupiny Číňanů, které se sjely na letiště Václava Havla, k hotelu Hilton nebo k zámku v Lánech, prošly před návštěvou prezidenta školením na čínské ambasádě. Zde se učily žádoucí pokřiky a byly jim sděleny nezbytné pokyny. Za účast a vyjádření podpory jim bylo slíbeno jídlo zdarma.

Informaci přinesl zpravodajský server iHned.cz. Čínského prezidenta vítaly stovky jeho krajanů s vlajkami, vuvuzelami i mávátky. Na Evropské třídě se pak porvali s odpůrci čínského režimu.

Podle serveru iHned.cz jim všechny tyto nástroje poskytla čínská ambasáda. Byla jim rozdána rovněž trička, která ale byla příliš malá, účastníci si je proto ovázali kolem krku. „Že to prý bude i jako poznávací znamení, kdo k „nám“ patří a kdo ne,“ vypověděl jeden účastník.

Před samotnými akcemi se v pátek na ambasádě sešli zástupci čínských spolků, kde prošli speciálním seminářem.

„Náplní semináře byl nácvik pokřiků podpory. Například - vítáme předsedu „Si“, ať žije Čína a podobně,“ popsal pro server iHned.cz jeden z účastníků. Podle jeho výpovědi byly účastníkům semináře udělovány také rady, co dělat v případě střetu s odpůrci. Účastníci byli rovněž varováni, jaká jsou citlivá témata - mezi nimi Tibet nebo cvičení Falun gong.

Čínské děti při průjezdu bubnovaly na tamtamy.
Čínské děti při průjezdu bubnovaly na tamtamy.

Do vítání čínského prezidenta se takto zapojilo údajně na 600 lidí. Za účast jim bylo slíbeno jídlo zdarma. Na něj mají nárok po tři dny.

Vítání čínského prezidenta se nicméně neobešlo bez potyček. Příznivci společně s odpůrci čínského režimu se střetli například před billboardem s vyobrazeným Václavem Havlem a dalajlamou a také později ve Stochově u Lán (více čtěte ZDE).

Lidovky.cz
  • 42Diskuse

Najdete na Lidovky.cz