Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vítr v Česku dosáhl síly orkánu. Hladiny některých řek stouply na druhý stupeň

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha  Česko v neděli odpoledne opět zasáhl silný vítr a také stoupaly hladiny některých řek. Vítr dosáhl síly orkánu, podobně jako při bouři Sabine v minulém týdnu. Na Sněžce měl v neděli večer rychlost až přes 187 kilometrů za hodinu. Vítr odpoledne a večer omezil dopravu na zhruba třech desítkách železničních tratí a působil také nehody.

Třeba na Karlovarsku spadl kvůli větru strom na autobus. Dva lidé při tom byli lehce zraněni. Kvůli větru také zůstaly na západě Čech stovky domácností bez proudu.

Zmiňovaný vítr o rychlosti zhruba 187 kilometrů za hodinu zaznamenali meteorologové na Sněžce v 19:00. Nedělní rychlost větru na Sněžce se přiblížila údajům z minulého pondělí při bouři Sabine, kdy tam meteorologové zaznamenali vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu.

Silný vítr působil odpoledne a večer problémy v dopravě, a to hlavně v Čechách. Na zhruba třech desítkách železničních tratí vítr omezil, nebo zastavil dopravu. Na některých místech Správa železnic z bezpečnostních důvodů omezila rychlost vlaků, na jiných místech musely vlaky zastavit kvůli popadaným stromům či přerušenému vedení. Před 23:30 byl provoz omezen ještě asi na dvou desítkách tratí.

Větrem poškozené vedení také přerušilo v části republiky dodávky proudu domácnostem. V Plzeňském a Karlovarském kraji bylo k 20:00 bez elektrického proudu zhruba 500 odběrných míst. „Poruchy zvládáme odstraňovat. Stále ale fouká a prší na celém distribučním území,“ řekla mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová.

Vítr také způsobil dopravní nehody. Například na silnici z Hazlova do Aše na Chebsku odpoledne kvůli spadlému stromu bourala dvě auta. Nikdo ale nebyl zraněn, řekl mluvčí krajských hasičů Jakub Kopřiva. V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě. V Karlovarském kraji vyjížděli hasiči od 15:00 k téměř 40 událostem, zejména k padlým stromům. Také v Ústeckém a Libereckém kraji hasiči v souvislosti s počasím zaznamenali několik výjezdů. V Libereckém kraji to bylo většinou kvůli vodě, čerpali ji z neodtékající kanalizace a u několika objektů.

Středočeským hasičům odpoledne také přibylo výjezdů kvůli silnému větru. Od dopoledne do večerních hodin zaznamenali více než stovku zásahů kvůli větru. Většinou odstraňovali stromy popadané přes cesty, nejvíce zásahů měli dosud na Benešovsku. Zatím však nezaznamenali poškozené střechy nebo zranění kvůli větru, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Na Vysočině evidovali hasiči už v podvečer přibližně tři desítky výjezdů, především kvůli odstranění padlých stromů. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Na Českobudějovicku spadl strom i na chatku, nikoho ale nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

Navíc dnes také stoupaly hladiny řek. Na severu a severovýchodě Čech byly před 23:30 hladiny toků na sedmi místech na nejnižším povodňovém stupni, prvním ze tří. Ve Vestřevi na Trutnovsku dokonce hladina Labe vystoupala na druhý stupeň, tedy povodňovou pohotovost. Po 22:00 se už ale hladiny řek na většině míst, kde se dostaly na povodňové stupně, dál nezvedaly.

Zároveň bylo dnes na několika místech v Česku rekordně teplo. Teplotní rekordy byly podle ČHMÚ překonány na devíti ze zhruba 150 meteorologických stanic, které zaznamenávají údaje alespoň 30 let. Nejtepleji bylo na jihu Moravy, kde se rtuť v Dyjákovicích na Znojemsku dostala až na 16,3 stupně.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER - PLZEŇSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz