Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Metnar požádal o mimořádné zasedání vlády. Projedná americkou nabídku na vyslání vojenských lékařů

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). foto: ČTK

Kvůli nabídce Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka bude ve čtvrtek odpoledne mimořádně jednat vláda. Zdravotníci by měli v Česku pomáhat s bojem proti koronavirové epidemii. O svolání zasedání požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).
  8:28aktualizováno  9:54

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

„Požádal jsem premiéra o mimořádné svolání vlády,“ oznámil ve čtvrtek ráno Metnar. Kromě schválení americké nabídky by ministři měli udělit souhlas i s případnou další zahraniční výpomocí. „Abychom byli připraveni přijmout možné další nabídky pomoci ze strany ostatních spojenců z NATO a EU,“ uvedl Metnar. 

Podle úřadu vlády bude příjezd lékařů z USA „hlavním bodem“ zasedání, které by se po 13:00 mělo vejít do půl hodiny před plánovanou tiskovou konferencí.

Mluvčí resortu obrany Jan Pejšek ve středu řekl, že by do Česka měly přijet čtyři sedmičlenné týmy příslušníků Národních gard Texasu a Nebrasky s vlastním vybavením. Americké velvyslanectví uvedlo, že o vyslání amerických specialistů hovořil velvyslanec Stephen King s Babišem. „Tito vojenští zdravotničtí profesionálové mají zkušenosti s reakcí na koronavirové onemocnění ve Spojených státech,“ uvedl King ve středu.

Podle Prymuly příjezd s Kingem dojednal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Po zaslání žádosti do USA přišla nabídka lékařů z Národní gardy. Američtí lékaři by měli být nasazeni v některém z nemocničních zařízení, kde bude nedostatek personálu. Pokud by byl zahájen provoz v polní nemocnici v Letňanech, působili by v ní.

Česko v posledních týdnech čelí rychlému nárůstu počtu infikovaných novým koronavirem a rychle rostou i počty hospitalizací. Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích s koronavirem 4417 pacientů, přibližně čtyřikrát více než na počátku října. Zhruba na trojnásobek za stejnou dobu stoupl i počet těžkých případů. Německá i česká média minulý týden informovala, že německé spolkové země Bavorsko a Sasko jsou ochotné přijmout z ČR v případě potřeby pacienty s koronavirem ve vážném stavu.

Kabinet bude tento týden jednat potřetí. Na pondělní řádné schůzi měl na programu běžnou agendu, ale rozhodl také o povinnosti nosit kvůli koronaviru roušky venku na území obcí. Středeční mimořádná schůze se soustředila na protiepidemická opatření, v nichž vláda od dnešního dne plošně omezila pohyb, obchod i služby.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat