Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Vláda odřízne zbrojaře od milionových provizí

Česko

PRAHA Zbraně a munici pro armádu už nebudou nakupovat zbrojní obchodníci, ale přímo stát přes nový Národní úřad pro vyzbrojování. Ministr obrany Alexandr Vondra včera představil nová pravidla, která dnes jako novelu zákona o zahraničním obchodu se zbrojním materiálem schválí vláda.

Vondra očekává, že tím stát ušetří miliardy. „Provize činily deset a někdy i více procent,“ řekl Vondra. Jen v letech 2004 až 2007 armáda nakoupila výzbroj za 14 miliard korun. Od roku 1994, kdy současný ministr financí prosadil zákon o roli prostředníků při zbrojních nákupech, známý jako lex Kalousek, pořídila armáda zbraně a další vybavení za zhruba 120 miliard. Nejvíce obchodů pro stát uzavírala společnost Omnipol, kterou dnes vlastní děti Kalouskova přítele Richarda Hávy, a MPI Group, jejíž šéf Michal Smrž trávil dovolené s exministrem obrany Martinem Bartákem, jenž byl až do pondělí Kalouskovým náměstkem na financích.

Přímé nákupy zbraní by měly vládou bez problémů projít, protože jsou součástí koaliční smlouvy i vládního programu. Hlasovat pro ně bude i Kalousek, který ale pochybuje o jejich smyslu.

Pokračování na straně 3

Vláda odřízne zbrojaře od milionových provizí

Dokončení ze strany 1 „Já koaliční dohody držím. Navíc principiálně: Já jsem s tím návrhem nikdy neměl žádný problém, jenom jsem vyvolal umělou vlnu rozhořčení svým názorem, že je naivní se domnívat, že tím stát zase až tolik ušetří. Neušetří,“ namítá Kalousek. Právě změn zbrojních nákupů místopředseda TOP 09 intenzivně využívá k útokům na ministra obrany: „Pokud jsem správně informován, tak pan ministr Vondra ozvučení a tlumočení pro předsednictví EU nakupoval také bez prostředníků a nemám pocit, že by na tom Česká republika nějak zvlášť vydělala.“ Sám Kalousek spojuje zbrojní zakázky s ProMoPrem, kdykoliv k tomu dostane příležitost. „Zbrojaři budou mít radost. Bude-li pan ministr Vondra u nich poptávat materiál pro armádu stejně, jako poptával tlumočení a ozvučení u firmy ProMoPro, tak se budou mít jako v ráji. Zdůrazňuji tak, že to bude pouze odpovědnost ODS,“ reagoval Kalousek na rozhodnutí pondělní výkonné rady ODS, která Vondru podržela. Stát může teoreticky sám nakupovat výzbroj už dnes, prakticky je to ale velmi složité. Jedinou větší zakázkou, která se v posledních letech uzavřela bez prostředníků, bylo pořízení dvou airbusů.

Přímé nákupy mají dvě hlavní překážky: Každou zakázku musí přímo schválit vláda, což není při obchodech přes licencované prostředníky nutné. V sekci pro vyzbrojování také nikdo z předchozích ministrů obrany nebudoval týmy jazykově vybavených obchodníků, schopných se světovými zbrojovkami vyjednávat. V personální síle nemohly ministerské týmy konkurovat Hávovým ani Smržovým. Nikdo z lidoveckých ani sociálně demokratických politiků, kteří obranu ovládali, se o nic takového nesnažil, čímž otvírali zbrojařům cestu k vysokým maržím. Armáda tak velmi často nakupovala stejné zboží za nesrovnatelně vyšší ceny než jiné evropské země. Pořídila si třeba 107 transportérů Pandur za 14 miliard korun, zatímco Portugalci jich mají za 10,7 miliardy korun 260. Obrana nevyužívala ani společných nákupů v rámci Severoatlantické aliance přes její vyzbrojovací agenturu NAMSA. Podle serveru Česká pozice například Turci vyzbrojují výhradně přes NATO. Poláci si zkusili srovnat, za kolik si jsou schopni zakázku zadat sami a za kolik přes NAMSA. V druhém případě byla cena poloviční. Alexandr Vondra tvrdí, že i nový Národní vyzbrojovací úřad bude společné alianční nákupy využívat.

Armáda často kupovala stejné zboží za vyšší ceny než jiné evropské země

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!