24. května 2016 15:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda plánuje memoramdum s kraji. Chce zvednout platy v nemocnicích

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA

Praha Vláda plánuje uzavřít s kraji memorandum o zvýšení výdělků v nemocnicích. Chce tak zajistit, aby desetiprocentní růst tarifů měli od ledna i zdravotníci v krajských zařízením, nejen ve státních.

Na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) to v útery řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Odbory žádají srovnání odměňování a stejné tarify pro veřejné i soukromé nemocnice. V privátních podle nich pracovníci vždy přidáno nedostanou.

„Nemůžeme v tuto chvíli ostatním zaměstnavatelům (krajům a soukromým společnostem) nařizovat, aby mzdy zvýšili taky. Nemáme dostatek hlasů, které by mohly tuto změnu prosadit,“ uvedl šéf ČSSD a premiér Sobotka.

Podle něj kabinet může nyní ale uzavřít dohodu s kraji. Ty by v memorandu stvrdily, že lékařům, sestrám a ostatním pracovníkům v krajských zařízeních přidají slibovaných deset procent. „Je to klíčové, v krajských nemocnicích je gros zdravotní péče,“ uvedl předseda vlády. Už dřív řekl, že soukromá zdravotnická zařízení nekopírují postup vlády a lékařům a sestrám mzdy tolik nezvyšují. Postupné přidávání přitom může pomoci řešit nedostatek zdravotníků, míní premiér.

Tvýšení tarifů o 10 %

Letos se tarifní platy ve státních nemocnicích zvedly o pět procent. Stejně se přidávalo i loni. Od ledna mají lékaři, sestry a ostatní zdravotníci slíbeno zvýšení tarifů o deset procent. „Za čtyři roky je to tak nárůst tarifů o 20 procent,“ řekl odborářům Sobotka. Na dnešním odborářském sněmu jim vyjmenoval i další kroky, které jeho vláda od svého nástupu udělala. Zmínil zrušení druhého důchodového pilíře, zvyšování minimální mzdy, vyšší valorizaci penzí či zvednutí příspěvku na péči pro postižené a seniory. Na podzim se konají krajské volby.

Odbory vládu dnes chválily. Podle předáků je sociální dialog nyní vůbec nejlepší od roku 1989, vymyká se i ve srovnání se zahraničím. Podle zaměstnavatelů ale kabinet příliš odborům podléhá a prosazuje pak vlastně jejich návrhy.

ČTK