„Já jako premiér, ani jako vláda nebudeme problematizovat účast prezidenta republiky při této konkrétní slavnostní příležitosti v Moskvě,“ řekl Sobotka. Již dříve uvedl, že ruští vojáci, kteří padli při osvobozování Československa, nemohou za politiku současného ruského prezidenta Vladimira Putina. Odmítnutí účasti na oslavě by stejně jako prezident považoval za urážku padlých. Opět ale zdůraznil, že Zemanova cesta do Moskvy nic nemění na postoji jeho kabinetu k ukrajinské krizi, který je shodný s postojem Evropské unie.
Podle poslankyně Miroslavy Němcové (ODS) ale akce v Normandii a v Moskvě nelze porovnávat. „V Normandii se vzpomínalo na ´Den D´, na vylodění spojenců: Velké Británie, Kanady a USA. Žádna z těchto zemí neporušuje mezinárodní právo jako Rusko,“ napsala v dnešním prohlášení.
Řešte chování Zemana, žádají tisíce lidí. Petici předaly Senátu |
Rusko není důstojné místo pro oslavu, tvrdí Němcová
Němcová v pondělí premiéra vyzvala, aby se Zemanem o jeho cestě do Moskvy ještě jednal. Poukazovala na to, že oslav se zúčastní i severokorejský diktátor Kim Čong-un. Rusko podle ní navíc není v současné době důstojným místem pro takovou oslavu, protože na Ukrajině porušuje mezinárodní právo a ohrožuje bezpečnost v Evropě. Vyzvala Sobotku k tomu, aby v případě, že Zeman na oslavu pojede, vláda nekryla náklady na tuto cestu.
Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek sdělil, že by byl raději, kdyby se Zeman zachoval podobně jako německá kancléřka Angela Merkelová. Ta pojede do Moskvy uctít památku padlých vojáků, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Škrtání peněz prezidentovi na zahraniční cesty ale Bělobrádek nepovažuje za dobrý nápad. „To, že mám poněkud jiný názor než prezident, pro mě není důvodem k tak bezprecedentnímu kroku, jakým by bylo neproplacení jeho oficiální zahraniční cesty,“ podotkl.
Pozitivní role Sovětského svazu
Kremelská agentura vidí Česko jako spojence Ruska, ohání se Zemanovými výroky |
Podle Zemanova předchůdce v prezidentské funkci Václava Klause je rozhodnutí v takové věci osobní a osobnostní otázkou pro konkrétního politika. „Každý ten politik si to musí vyřešit, tuhletu konkrétní otázku, sám,“ řekl Klaus v České televizi. Otázku, zda by jel, pokud by byl ještě prezidentem, ponechal bez odpovědi. Podle Klause je ale třeba respektovat pozitivní roli, kterou Sovětský svaz ve druhé světové válce sehrál.
Moskevské oslavy se rozhodla bojkotovat řada západních státníků, dnes se k nim přidal i slovenský prezident Andrej Kiska. Protestují tak proti ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje východoukrajinským povstalcům. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak v úterý oznámil, že oslav se zúčastní zástupci Řecka, Srbska a Číny.