Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Vláda se přihlásila k tradicím Charty 77. Bez ní by nebyl dnešní stát, stojí v prohlášení

Česko

  11:18
PRAHA - K tradicím zápasu Charty 77 o lidská a občanská práva se v pondělí jednomyslně přihlásila vláda. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úvodu prvního zasedání v roce 2017 ministři přijali prohlášení, ve kterém se mimo jiné uvádí, že si kabinet váží všech obětí represí souvisejících s Chartou. Bez odvážných postojů a vytrvalého úsilí signatářů by byla k dnešní podobě státu mnohem obtížnější cesta, stojí v prohlášení.

Vláda se přihlásila k tradicím Charty 77 (ilustrační foto). foto: MAFRA - Dan Materna

‚O tezích stalinismu jsem nepochyboval,‘ vzpomínal pozdější mluvčí Charty 77 Hájek

Sobotka uvedl, že vláda se přihlásila i k zápasu chartistů o civilizační hodnoty a demokracii. „Hluboce si vážíme všech obětí represí souvisejících s Chartou 77 i dalšími tehdejšími nezávislými iniciativami,“ stojí v prohlášení. Chartu označila vláda za důležité hnutí moderních českých dějin. „Bez odvážných postojů, vytrvalého úsilí a leckdy utrpení jejích signatářů bychom museli k pondělní podobě státu projít mnohem obtížnější cestu,“ uvedli ministři.

Prohlášení hodnotí i současné demokratické zřízení, které podle něj jistě není dokonalé a bezchybné. „Ale právě jeho pevné hodnotové zakotvení, jakož i dosavadní více než čtvrtstoletí demokratického vývoje, jsou významnou zárukou toho, že stát bude i nadále prosazovat respekt k lidským a občanským právům a k lidské důstojnosti,“ uvedli ministři.

CHARTA 77

Podle prohlášení nemůže být úspěšná a prospěšná taková vláda, která by těmito hodnotami nepoměřovala svou činnost, rozhodnutí a politické vize. Chartisté o víkendu slavili 40. výročí od vzniku iniciativy v pražské Lucerně, od filozofa a bývalého poslance a senátora Daniela Kroupy zazněla během setkání i kritika současného kabinetu. Ten podle něj od dědictví Charty ustupuje a kvůli obchodním zájmům již není v zahraničí aktivním účastníkem boje o lidská práva.

Charta podle ministrů zůstane navždy připomínkou odhodlaného občanského postoje, který i za cenu obětí má sílu proměňovat svět. „Občanská angažovanost má smysl za každých okolností a v každé době,“ stojí v prohlášení.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...