7. ledna 2017 14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podívejte se: Za nové tvůrčí činy, jak Charta 77 rozzuřila komunisty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
"Rozhořčení pracujících" bylo málo, demonstraci moci bylo třeba ukázat na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Rozhořčení pracujících" bylo málo, demonstraci moci bylo třeba ukázat na... | foto: ČTK

PRAHA Po zveřejnění Charty 77 dne 7. ledna 1977 v předních světových médiích a jejím zprostředkování domácímu publiku díky zahraničnímu vysílání Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky se komunistický režim rozzuřil. Nejprve proběhla ostrá kampaň v domácím tisku, zejména v „tiskovém orgánu“ komunistické strany Rudém právu.

Jenže „rozhořčení pracujících“ bylo málo, demonstraci moci bylo třeba ukázat na známých tvářích. Proto bylo na 28. ledna svoláno do pražského Národního divadla shromáždění „představitelů umělecké fronty“, které deklarovalo podporu politice komunistické strany a odsoudilo „skupinu odpadlíků a zrádců“. Zde přečtené Provolání československých výborů uměleckých svazů následně všichni přítomní podepsali.

Umělci přítomní na shromáždění v Národním divadle byli vyzváni k vyjádření loajality podpisem provolání. Seznamy signatářů Anticharty tisklo Rudé právo od 29. ledna do 12. února. Celkem ji podepsalo více než 7 000 umělců a dalších pracovníků v kultuře.

Po zveřejnění Charty 77 dne 7. ledna 1977 v předních světových médiích a jejím...
Zde přečtené Provolání československých výborů uměleckých svazů následně...

4. února se v pražském Divadle hudby sešli „umělci působící v oblasti zábavného umění“, jak je dobová hantýrka označovala. I zde se vyjadřoval souhlas s provoláním. Někteří umělci zde měli projev, jako například Karel Gott, nebo Jiří Korn.

Těžko dnes soudit ty, kteří do Národního divadla přišli a podepsali. Byli mezi nimi i kulturní osobnosti spojené s meziválečným Československem. Jejich účast režim rád zdůrazňoval. Například herec Vladimír Šmeral, nebo Jan Werich.

CHARTA 77

CHARTA 77

Lidové noviny
  • 12Diskuse

Najdete na Lidovky.cz