Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ekonom Vladimír Dlouhý se podílel na ekonomické transformaci země. Dnes slaví 70. narozeniny

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR foto: Tomáš KristMAFRA

Ekonom Vladimír Dlouhý je již více než 30 let významnou postavou veřejného života v Česku. Předlistopadový vědecký pracovník Prognostického ústavu a člen Komunistické strany Československa po pádu režimu v roce 1989 vstoupil do politiky a jako ministr několika vlád se výrazně podílel na ekonomické transformaci země.
  15:35

Poté působil v soukromém sektoru a také přednášel na vysokých školách. Devět lez byl prezidentem Hospodářské komory, působil v řadě odborných společnostech a jako člen Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) radil vládám. Dlouhý, který se v roce 2013 ucházel i o kandidaturu na prezidenta republiky, slaví dnes sedmdesátiny.

Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. Byl československým ministrem hospodářství a místopředsedou vlády a posléze, v letech 1992 až 1997, českým ministrem průmyslu a obchodu. Byl také předsedou Státní plánovací komise, poslancem Federálního shromáždění ČSFR a poslancem Sněmovny. Z politiky se stáhl při vládní krizi v roce 1997. Někdejší člen Komunistické strany Československa (1978 až 1989) byl v letech 1991 až 1998 členem Občanské demokratické aliance (ODA), byl i jejím místopředsedou. Svého času patřil k nejoblíbenějším politikům v zemi.

Po odchodu z politiky Dlouhý působil jako poradce společností ABB, investiční banky Goldman Sachs či výrobce turbín Rolls-Royce. Přednášel na pražské VŠE a na Fakultě sociálních věd UK. V letech 2010 až 2012 byl členem Evropské skupiny poradců Mezinárodního měnového fondu.

V letech 2006 až 2008 byl Dlouhý členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci ČR. V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV), zasedl i do její obnovené podoby v srpnu 2010 a byl i členem NERV, kterou obnovila vláda Andreje Babiše v dubnu 2020. V červenci 2007 byl v médiích zmiňován jako jeden z kandidátů na funkci českého velvyslance při Evropské unii. Na podzim 2009 se o něm v tisku spekulovalo jako o možném kandidátovi na post eurokomisaře.

Dlouhý se počátkem roku 2013 neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné ČR. Ministerstvo vnitra ale jeho kandidaturu odmítlo zaregistrovat kvůli nedostatečnému počtu podpisů na petičních arších. Svým příznivcům pak Dlouhý doporučil volit kandidáta TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Prezidentem Hospodářské komory byl Dlouhý poprvé zvolen v květnu 2014. Do funkce byl na další tříleté období zvolen i v letech 2017 a 2020. Letos ho zástupci hospodářských komor sdružených v evropské asociaci Eurochambres zvolili prezidentem asociace. Letos v květnu se ale už funkci v čele HK rozhodl neobhajovat, Lidovým novinám řekl, že „po 34 letech odchází z českého veřejného života“. Delegáti celostátního sněmu HK ho pak zvolili čestným prezidentem.

Kvůli rušení benefitů začnou zaměstnanci odcházet z firem, míní Vladimír Dlouhý. Jejich zvýhodnění by zachoval

Dlouhý byl také v týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Loni v květnu oznámil, že v týmu končí, důvody neuvedl. Podle webu Respekt.cz nebyl spokojen s rozhodnutím hlavy státu jmenovat novým guvernérem České národní banky Aleše Michla. Dlouhým vedená HK úzce spolupracovala s Pražským hradem, například organizovala podnikatelské delegace, které doprovázely prezidenta Zemana při jeho zahraničních cestách.

V roce 2020 vláda Dlouhého nominovala na místo generálního ředitele Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), ve volbě v lednu 2021 ale neuspěl.

Dlouhý se narodil 31. července 1953 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze (VŠE), obor ekonomicko-matematické výpočty. Rok strávil na Katolické univerzitě v belgické Lovani, postgraduální studium absolvoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1977 až 1983 přednášel na VŠE, poté se stal zakládajícím členem Prognostického ústavu Československé akademie věd.

Je dvakrát rozvedený; z prvního manželství má syna a dceru.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...