Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vládní krize: Nečase opět zachraňuje exministr Dobeš

Česko

  12:37aktualizováno  13:04
PRAHA - Exčlen Věcí veřejných Josef Dobeš již podruhé v krátké době přispěchal na pomoc vládě Petra Nečase. Kabinetu vyjednal podporu devíti poslanců až do řádných voleb v roce 2014. Zároveň by rád jako ministra obrany viděl Vladimíra Picka, kterého mezitím po vyhazovu od Karolíny Peake premiér vrátil do funkce prvního náměstka.

Ministr školství Josef Dobeš (VV). foto: ČTK

Dobeše zvedla Peake ze židle "vydíráním a vyhrožováním", proto začal hlasy shánět. "Rýsuje se dohoda zhruba devíti, možná více poslanců napříč politickým spektrem, včetně některých opozičních. Ti by v této uměle vyvolané krizi byli ochotni podpořit vládu. Jinými slovy nahradit lavírující a intrikující poslance LIDEM,“ řekl Dobeš.

Vše o konci Peake na ministerstvu obrany

Nečasovi přitom před pouhými dvěma dny pomohl odhlasovat daňový balíček i rozpočet, z něhož získal 800 milionů pro sport. Dobeš už několik měsíců zakládá Hnutí pro sport, s nímž chce jít v roce 2014 do voleb. Podporu nicméně exministr školství podmiňuje: vláda už by nemohla dělat velké reformy, ale prosadila by několik přesně definovaných úkolů jako zákon o úřednících nebo na podporu sportu.

Podle deníku Právo Dobeš sehnal hlasy osmi nezařazených poslanců - exvéčkařů Kristýny Kočí, Jaroslava Škárky, Milana Šťovíčka, exčlenů ODS Radima Fialy, Pavla Béma, Michala Doktora a dvou poslanců, kteří v dubnu odešli s Peake, ale nejsou členy LIDEM – Radima Vysloužila a Martina Vacka. Hlasovat pro Nečasův kabinet by mohly i poslankyně LIDEM Jana Suchá a Lenka Andrýsová, ta se nechala slyšet, že doufá v další pokračování vlády. Třeba Doktor ale serveru Lidovky.cz řekl, že zatím neví, zda by pro vládu hlasoval. "Je to otázka mimo čas a prostor,“ reagoval na dotaz.

Kdyby skutečně devět zmíněných jmen vládu podpořilo, ve sněmovně by vznikl pat 99:99, TOP 09 s ODS mají 90 hlasů, k potřebné většině na přehlasování senátního či prezidentského veta by tak potřebovaly další dva. Pro vyslovení nedůvěry vládě potřebuje opozice 101 hlasů, ale pokud by šest členů LIDEM a jedenáct véčkařů hlasovalo jednotně s levicí proti vládě, má pouze 99.  ČSSD má 54 poslanců, komunisté 26 mandátů a Paroubkův NS-LEV 21 dva. "Současnou vládu bych určitě nepodpořil,“ řekl serveru Lidovky.cz Paroubek.

Premiér Petr Nečas

Dobeš by navíc rád stabilizoval ministerstvo obrany. "To by měl řídit nestraník, profesionál, civilista, bývalý generál, a tím je jedině Picek,“ řekl. Právě jeho odvolání se stalo hlavním důvodem, proč po osmi dnech ve funkci ministryně obrany Nečas Peake odvolal.

Pickův vyhazov se nelíbil ani prezidentu Václavu Klausovi, jehož vojenskou kancelář řídil. Prezident Dobeše označil za nejlepšího polistopadového ministra školství, ten nicméně popírá, že by současný plán na záchranu vlády vznikl na Hradě.  "Nepopírám, že si pana prezidenta vážím, ale nemám to s ním nějak řešeno, jsou to mé úvahy. Je to spíš lidský pohled, když člověk (Picek), kterého si vážím, beze slova a mrknutí oka přijal nesmyslné rozhodnutí a odešel. To byl pro mě ohromný důkaz osobnostních kvalit a to mě oslovilo," vysvětlil Dobeš.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!