Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Vládní síly útočí na města na západě země

Česko

TRIPOLIS/PRAHA Strakatou změť připomíná nyní mapa Libye. Od západu na východ se na ní střídají města ovládaná vzbouřenci s těmi, jež kontroluje režim Muammara Kaddáfího. O další se navíc bojuje.

Východní část Libye, kde jsou hlavní ropné terminály i těžební pole, je poměrně pevně v rukou vzbouřenců, kteří mají na své straně většinu místních armádních sil. Z metropole oblasti Benghází, kde je většina zahraničních novinářů, jsou však hlášeny velké problémy v zásobování a také v nemocniční péči, která trpí útěkem drtivé většiny početného zahraničního personálu. Francie proto do Benghází vysílá dvě letadlové lodě s humanitární pomocí a lékařským personálem na palubě. Humanitární týmy začali připravovat i Američané. Přesouvají totiž své námořní a vzdušné síly, které se nachází v okolí Libye. Podle ministryně zahraničí Hillary Clintonové nicméně neuvažují o vojenské akci.

Na západě země se střídají pobřežní města, která jsou pod kontrolou vzbouřenců, s těmi, jež mají v rukou síly věrné režimu nebo kde probíhají tvrdé boje.

Největší střety jsou hlášeny ze vzbouřeneckých měst Misuráta a Závíja, na která podle agenturních zpráv útočí několik tisíc vládních vojáků, podporovaných vrtulníky a leteckým bombardováním. „Uděláme, co je v našich silách, abychom se ubránili. Brzy nás napadnou. Bojujeme za svobodu, jsme připraveni za ni zemřít,“ prohlásil podle agentur bývalý vysoce postavený policista, který se přidal k povstalcům v Závíji. O něco lepší je situace v Misurátě, kde se podařilo povstalcům ovládnout většinu města včetně vojenské základny a sestřelit jeden armádní letoun.

Rozporuplné informace se šíří z Kaddáfím kontrolovaného Tripolisu. Podle jedněch se v některých čtvrtích demonstruje proti režimu a v ulicích vyrostly barikády, podle jiných se naopak situace uklidňuje. Otevřeny byly jak banky, tak část obchodů, a dokonce i školy.

Čtěte také „Vývoz ropy...“ str. 20

Autor: