Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vnitro nechce hlídat pražské sídlo NKÚ, ušetří tak 10 milionů

Ministr vnitra Jan Kubice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Jan Kubice | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ministr vnitra Jan Kubice navrhuje, aby policie přestala střežit budovu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v pražské ulici Jankovcova. Důvodem je úspora až deseti milionů korun ročně a fakt, že objekt střeží také soukromá agentura. Vyplývá to z návrhu ministerstva, který ve středu projedná vláda.

Vnitro v dokumentu uvádí, že finanční prostředky se kvůli škrtům v rozpočtu krátí, přičemž požadavky na ochranu určitých míst často narůstají. NKÚ prý ale není nutné dále hlídat. Policie úřad střežila předchozích 16 let.

NKÚ terčem útoku

Hlavním důvodem stažení policie je minimální bezpečnostní riziko. Roli hraje také fakt, že úřad je v objektu s komerčním provozem, kde ostrahu zabezpečuje soukromá agentura. Ochranu prý lze zajistit i jiným způsobem.

Činnost NKÚ

NKÚ vznikl v roce 1993 a plní funkci nezávislého kontrolního orgánu České republiky. Zkoumá zejména hospodaření s majetkem a finančními prostředky svěřenými státu a také plnění státního rozpočtu. Jeho existence vychází přímo z ústavy a pravomoci určuje zákon.

"Z hlediska náplně činnosti NKÚ může být bezpečnostní riziko vnímáno jako mírně zvýšené, avšak policie dlouhodobě nedisponuje informacemi, že by tento objekt měl být terčem nějakého útoku," píše vnitro v návrhu.

Náklady na ostrahu NKÚ vnitro spočítalo za rok 2011 na zhruba 10 milionů korun a k loňskému říjnu dosáhly přibližně sedmi milionů. Samotné ukončení ochrany zatím není určené, ministerstvo ale počítá s tím, že se změna ve výdajích promítne do rozpočtu na příští rok.

Vnitro už dříve při škrtání výdajů redukovalo vždy o pět lidí týmy střežící budovu ministerstva, vstup do chráněné bezpečnostní zóny na Letišti Václava Havla a venkovní hlídku u Sněmovny.

ČTĚTE TAKÉ

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...