Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítězové a poražení: slaví lidovci a byznysmeni. Propadla TOP 09, ODS i Babiš

Česko

  6:00
PRAHA - Debakl TOP 09 a vítězství ČSSD a KDU-ČSL. V senátních volbách poznamenaných rekordním nezájmem voličů bodovaly hlavně partaje současné vládní koalice. Ovládly většinu Senátu i přes to, že sama ČSSD ztratila v horní komoře absolutní převahu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu foto: ČTK

Poražení voleb

Jalová TOP 09
Na lavice poražených usedly po senátních volbách ODS a TOP 09. Pražskými problémy zmítaná TOP 09 nezískala ani jedno senátní křeslo. Měla na to přitom čtyři pokusy. Její kandidáti z možných čtyř křesel nezískali ani jedno a v soubojích Jahelka vs. Štěch a Klepš vs. Hlavatý si navíc odnesli porážky v podobě drtivých výprasků. „U TOP 09 přestává fungovat efekt nové partaje s lákavým marketingem, podložený zajímavými osobnostmi,“ řekl serveru Lidovky.cz politolog Petr Jurek.

VOLEBNÍ KOMENTÁŘE NA LIDOVKY.CZ:

Neúspěch TOP 09 je tak výrazný, že ani dvě hlavní postavy nejsilnější pravicové strany - Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg - neměly při hodnocení voleb jinou možnost, než unisono zaštkat: Prohráli jsme, je to neúspěch. „Strana se musí změnit,“ dodává na jejich účet Jurek.

ODS vymetená z Prahy
Ze šesti klání, uspěl kandidát ODS pouze v jediném případě, ve středočeské Příbrami vybrali voliči Jiřího Buriana. Slabou útěchou může být ještě vítězství Lumíra Aschenbrennera v obvodu Plzeň-město, jehož ODS nominovala společně s Korunou Českou.

Miroslav Kalousek Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci TOP 09.
V senátních volbách utržila pravice od voličů výprask.
Pavel Bělobrádek ve volebním štábu ČSSD.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu

Tři volební souboje v Praze (Praha 1 - Zdeněk Schwarz, Praha 5 - Pavel Žáček a Praha 9 - Tomáš Kladívko) ODS projela zarážejícím rozdílem. Pro upřesnění: kandidáti ODS získali v Praze ve 2. kole celkem 18465, jejich soupeři pak téměř dvakrát tolik - 34591.

(NE)spokojené ANO
Kdyby výsledek Babišova hnutí hodnotil exprezident Václav Klaus, patrně by použil slovo „neprohra“. Šéf ANO už před volbami (namlsán vítězstvím v eurovolbách) prohlásil, že hnutí obsadí deset křesel. Realita je však jiná: čtyři mandáty a odřené uši nováčka senátních voleb.

Z devíti „nominací“ a s vědomím, že ANO zabodovalo v komunálních volbách, je to málo a na lídrovi a ministrovi financí to bylo při hodnocení výsledků patrné.

ČTĚTE TAKÉ:

Gajdůšková a Chládek končí
Senátní matadorka si konec politické kariéry asi představovala jinak. Poté, co se Alena Gajdůšková nestala hlavní tváří ČSSD v jarních eurovolbách, musela v 2. kole senátních voleb překousnout další tvrdý direkt. 1. místopředsedkyně sociální demokracie končí po dvanácti letech svoji senátní misi. Ve Zlíně nestačila na Františka Čubu, oblíbence Miloše Zemana.

Končí i sociálnědemokratický ministr školství Marcel Chládek. Ani on nedokázal obhájit křeslo v horní komoře, když v Lounech nestačil na kandidátku koaličního hnutí ANO Zdeňku Hamousovou, kterou v 1. kole těsně porazil.

Vítězové voleb

ČSSD: Jsme vítězové
Vítěz voleb (přepočítáno na získaná senátní křesla) byl předem jasný. ČSSD měla 19 šancí, proměnila jich 10 a zůstává tak nejsilněji zastoupenou partají v horní komoře. Jenže oslavy může doprovázet mírná pachuť ztráty absolutní oranžové většiny.

Přestože šéf ČSSD Bohuslav Sobotka avizoval, že úspěch se pro něj rovná devět a více křesel, socialisté v Senátu oslabují, ztratili celkem 14 křesel spojených s Paroubkovou oranžovou tsunami s krycím jménem Zdravotnické poplatky.

Lidovci (zelení) vs. Senát 7:0
Fanfáry by tak mohly znít hlavně v Paláci Charitas, neboť lidovci získali samostatně čtyři senátory plus další tři, které nominovali společně se zelenými. Po komunálních volbách se znovu ukázalo, že KDU-ČSL získala zpět část svých voličů a že umí, na rozdíl od svých středopravých konkurentů nabídnout osobnosti, na které voliči slyší.

Výsledky senátních voleb

Klid lidovců před 2. kolem jistě umocnil i fakt, že žádné senátorské křeslo neobhajují, a tak mohou jen získat.

Politický úspěch byznysmenů
Majitel největší české textilky Juta Jiří Hlavatý (ANO) s přehledem vyhrál v Trutnově. V Uherském Hradišti poslali voliči do senátu Iva Valentu ze Strany soukromníků.

ČTĚTE VÍCE:

Za Stranu Práv Občanů (dříve SPOZ) putuje do senátu František Čuba, který porazil Alenu Gajdůškovou z ČSSD.

ČTĚTE VÍCE:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...