Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební trumf Bobošíkové? Odloudila ODS několik pražských starostů

Česko

  6:00
Pražská ODS si sice nepřipouští, že by to mohl být problém, ale pohled na pražskou kandidátní listinu volebního bloku Jany Bobošíkové je až zarážející. Na prvních čtyřech místech kandidátky sdružení Hlavu vzhůru jsou dva starostové velkých pražských městských částí a jedna nedávná místostarostka. Předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda však tvrdí, že jde jen o hrstku odpadlíků, kteří ODS dříve jen škodili.

Bohuslav Svoboda foto: MAFRA: Petr Topič

Lidovky.cz: Na pražské kandidátce hnutí Hlavu vzhůru jsou starostové Prahy 10  a Prahy 4 či bývalá místostarostka Prahy 13 a další zastupitelé, kteří ještě před pár dny patřili k ODS. Překvapilo vás to? 
Svoboda: Mne na tom nic nepřekvapilo. Jsou to lidé, kteří pro ODS nepracovali a spíše jí škodili. Nad řadou z nich se kýval Damoklův meč, že budou vyloučeni, tak prostě přešli někam jinam. Vnímám to tak, že je to ku prospěchu naší strany.

Lidovky.cz: Před pár týdny se mluvilo jen o tom, že v pražské ODS je v jakési opozici proti vám pár lidí kolem Borise Šťastného či Pavla Béma. A najednou je to mnohem více lidí. Necítíte to jako problém?
To je strašně málo lidí, lidí, kteří odcházejí. Je jich pět, či šest. To je směšný počet.

Lidé z ODS na pražské kandidátce sdružení Hlavu vzhůru

č. 1   Bohumil Zoufalík, starosta Praha 10
č. 3   Pavel Caldr, starosta Praha 4
č. 4   Gabriela Kloudová, bývalá místostarostka Prahy 13
č. 5   Jiří Janeček , zastupitel MČ Praha 11
č. 9    Eugen Satran, zastupitel MČ Praha 12

Lidovky.cz: Zároveň jsou to starostové velkých městských částí...
Pro nás je to jenom dobře. My jsme se rozhodli, že ODS bude jiná, bude to průhledná strana jasně komunikující se svými voliči, která nebude připouštět žádné zákulisní machinace. Proto, když se očistí od takových lidí, bude to jenom dobře. Znovu říkám, že někteří z nich odešli sami, některé jsme museli vyloučit. To je prostě proces, kterým ta strana prochází. A je to proces naprosto principiální, který zatím žádná jiná strana nedokázala udělat. My jsme to dokázali. A když se podíváte na naši kandidátku, tak uvidíte, že je to ku prospěchu věci. Tam jsou lidé, za kterými je vidět práce a kteří jsou slušní.

Lidovky.cz: Proč tito přední politici z obvodů odcházejí z ODS? Měli jste názorové rozepře?
Cítí, že bude jiný vítr, se kterým se nedokáží srovnat, protože mají jinou představu o tom, jak se politika dělá.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Myslíte tím jiný vítr od voličů, nebo jiný vítr uvnitř strany?
ODS dělá to, co říkala. Začíná dělat konzervativní pravicovou politiku bez zákulisních vlivů. A bez závislostí na nějakých ekonomických subjektech. A to je zřejmě to, co těm lidem vadí.

Lidovky.cz: Rozpadá se pražská ODS?
To není rozpadání, naopak. Spíše posilujeme. ODS je nyní věrohodná pravicová strana, která se zbavuje různými mechanismy těch, kteří tam nepatří. A je úplně jedno, jestli jdou k Bobošíkové nebo k Babišovi. Můžou jít kamkoli, hlavně ať nejsou u nás.

Lidovky.cz: Doposud měla ODS mezi pražskými starosty poměrnou převahu. Bude to mít nějaký dopad i na situaci na radnicích - například že budou vznikat nové koalice, případně že budou noví starostové?
Takové zprávy v tuto chvíli nemám. Teď řešíme problematiku voleb.  Ale jistě se to bude řešit při dalších komunálních volbách. To je záležitost městské části. Pokud se vedení nějaké městské části rozhodne dělat něco jiného, je to v zásadě jeho věc. Máme demokracii a to není něco, do čeho bychom mohli z centra zasahovat. A ani bych to nechtěl připustit.

Lidovky.cz: Jste schopni dál spolupracovat po volbách s lidmi, kteří vás teď opustili?
To je zajímavá varianta. Já opakovaně říkám, že v politice musejí jít osobní animozity stranou. Ale to, co je nepřekonatelné, jsou názory na to, jak se politika dělá. To je pochopitelně nepřekročitelný práh.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!