Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební eurovýprask ČSSD? Čtenáři serveru Lidovky.cz boří průzkumy

Volební kampaň pro volby do Evropského parlamentu zahájila  ČSSD v Olomouci. Zleva místopředsedkyně Alena Gajdůšková, předseda a premiér Bohuslav Sobotka a lídr pro volby do EP Jan Keller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební kampaň pro volby do Evropského parlamentu zahájila ČSSD v Olomouci. Zleva místopředsedkyně Alena Gajdůšková, předseda a premiér Bohuslav Sobotka a lídr pro volby do EP Jan Keller. | foto: ČTK

PRAHA Kdyby měli výsledek eurovoleb v rukou pouze čtenáři serveru Lidovky.cz, opoziční strana TOP 09 by měla pořádný důvod k oslavě. A naopak, vládní ČSSD by čekalo hodně nepříjemné překvapení. Podívejte se, jak se ve volbách chystají hlasovat čtenáři serveru Lidovky.cz.

Zatímco většina průzkumů favorizuje v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu hnutí ANO, které překvapilo v posledních volbách do sněmovny, u čtenářů serveru Lidovky.cz má největší podporu strana TOP 09. Hlas by jí dalo celkem 17 procent z téměř šesti tisíc lidí, kteří v minulých týdnech vyplnili volební kalkulačku EUvox.

Mnohem větším překvapením je ale výsledek Strany svobodných občanů. Svobodní nechtějí euro a dušují se bojovat proti "euronesmyslům", jako je například omezování igelitových tašek v obchodech. Strana se pasuje do role černého koně eurovoleb, přestože jí volební průzkumy zisk nad pět procent zdaleka neslibují. Například podle dubnového průzkumu CVVM jí dá hlas jen kolem 2,6 procenta voličů.

Avšak mezi čtenáři serveru Lidovky.cz jsou Svobodní druhou nejoblíbenější stranou - inkasovali by přes 13 procent hlasů. "Určitě takto vysoká podpora Svobodných souvisí s ideovým zaměřením Lidovek a jejich čtenářů," komentoval překvapivé číslo Lukáš Linek ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, odborný garant volební kalkulačky.

Volební preference čtenářů serveru Lidovky.cz

ČSSD
4,55
ANO
8,93
KSČM
1,48
TOP 09
17
ODS
8,28
Úsvit
1,07
KDU-ČSL
5,72
SZ
7,23
Piráti
4,28
Svobodní
13,19
Ostatní
2,15
Nerozhodnutí
22,15
Neúčastní se
3,97

I proto dodal, že ho zaskočil poměrně nízký zisk ODS - pouze 8 procent hlasů. "Osobně jsem čekal mezi pravicovými čtenáři Lidovek mnohem větší podporu této strany," dodal Linek.

Okamura horší než komunisté

Protipólem TOP 09 a Svobodných jsou podle volební kalkulačky strany ČSSD a KSČM, kterým voliči serveru Lidovky.cz volební úspěch nepřejí. Nejsilnější vládní strana by od nich získala pouze asi 4,5 procenta hlasů. A komunisté dopadli ještě hůře, podporuje je pouze asi 1,5 procenta čtenářů. Podle Linka to není vůbec překvapivé. "Ideové zaměření Lidovek nekoresponduje s hodnotami a programem, který zastávají levicové strany a jejich voliči," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtenáři by v europarlamentu naopak rádi viděli ještě zástupce hnutí ANO, lidovců a zelených. Naopak podobně negativní vztah jako ke komunistům mají návštěvníci serveru Lidovky.cz k hnutí Úsvit Tomia Okamury. To dostalo dokonce ještě menší podporu než KSČM.

U voleb chybět nebudou

Co říkají jiné průzkumy

Důležité je však podotknout, že mezi čtenáři je stále ještě velká skupina voličů - více než pětina - kteří zatím nejsou rozhodnuti, komu svůj hlas dají. Z výsledků je ale také zřejmé, že čtenáři Lidovek nebudou u volebních uren chybět. Variantu, že se eurovoleb neúčastní, zaškrtla jen necelá čtyři procenta z nich.

Evropské volby přitom Čechy tradičně moc netáhnou. Těch posledních před pěti lety se zúčastnilo jen 28 procent voličů. "Volební kalkulačky vyplňují převážně lidé, kteří se o politiku zajímají. Proto je podíl lidí, kteří se k volbám do europarlamentu nechystají, nízký," vysvětlil sociolog Linek.

Eurokalkulačka na serveru Lidovky.cz

Zjistěte, která strana je vám programově nejbližší, a dejte hlas straně, kterou se chystáte v eurovolbách volit. Volební kalkulačku si můžete vyzkoušet ZDE.

Volební kalkulačka EUvox, spuštěná na zpravodajském serveru Lidovky.cz, byla vytvořena ve spolupráci dvou organizací, které volební kalkulačky již delší dobu vyvíjejí: Kieskompas a Preference Matcher. V České republice se na přípravě kalkulačky podíleli jako odborný garant Lukáš Linek ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i. (SOU AVČR) a jako vedoucí týmu kodérů Otto Eibl z Mezinárodního politologický ústavu a Katedry politologie FSS MU (FSS MU).

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.