Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vondra hájí obviněnou v kauze ProMoPro: Byla to svědomitá úřednice

Evropa

  17:11
PRAHA - Jednou z obžalovaných v kauze ProMoPro je Jana Hendrichová, bývalá náměstkyně Alexandra Vondry (ODS). Sám exministr o její vině pochybuje. "Nevěřím, že se dopustila čehokoli nezákonného," řekl Vondra serveru Lidovky.cz.

Alexandr Vondra oznamuje konec ve funkci ministra. foto: MAFRA - Tomáš Krist

KAUZA PROMOPRO:

Společnost ProMoPro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zakázku získala bez výběrového řízení. Podle staršího vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost ProMoPro. Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.

Protikorupční policie po více než ročním vyšetřování navrhla obžalovat dvanáct lidí obviněných v kauze Promopro. Zakázka na zajištění audiovizuální techniky byla podle detektivů předražená o 388 milionů korun.

"Věřím, že to spravedlivě vyhodnotí soud," uvedl pro server Lidovky.cz Vondra. Obvinění Hendrichové odmítá. "Nevěřím, že se paní Hendrichová vědomě dopustila čehokoli nezákonného. Vzpomínám na ni jako na velmi poctivou a svědomitou úřednici," obhajuje Vondra bývalou podřízenou.

Podle dřívějších informací médií jsou mezi obviněnými kromě Hendrichové také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl. Více čtěte ZDE.

ProMoPro se bude soudit o dobré jméno

ProMoPro se navíc soudí o ochranu své dobré pověsti. Podle mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci má soud v polovině května projednat žalobu firmy na advokáta Václava Lásku, který v minulosti podal v případu ProMoPra trestní oznámení na neznámého pachatele. Láska v pátek ČTK řekl, že své výroky o ProMoPru je u soudu schopen doložit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!