Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vondra: Šlapu mnoha skupinám na kuří oka, tak to okolo mě fičí

Alexandr Vondra vysvětloval v Otázkách Václava Moravce kauzu ProMoPro.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Vondra vysvětloval v Otázkách Václava Moravce kauzu ProMoPro. | foto: ČTK

PRAHA Ministru obrany Alexadru Vondrovi bylo jasné, že okolo něho bude fičet, šlape prý totiž mnoha skupinám na kuří oka. Tak Vondra vysvětluje své působení v kauze ProMoPro, která získala více než půlmiliardovou spornou zakázku od úřadu vlády z doby českého předsednictví EU.

"Mně bylo od začátku jasné, že bude fičet. A tím spíš, když jsem vzal vážně svou práci na ministerstvu obrany," řekl ministr v Otázkách Václava Moravce na ČT s tím, že některými změnami ve svém resortu "šlape na kuří oko mnoha skupinám a leží jim v žaludku".

ČTĚTE TAKÉ:

Vondra znovu zopakoval, že je správné, že celou záležitost kolem firmy ProMoPro vyšetřuje protikorupční policie. "Já nevěřím tomu, že by tady byly úniky řádově stovek milionů korun. Koneckonců o situaci v rozpočtu měla celá vláda průběžně velmi dobré povědomí, ať už za premiéra Topolánka, tak premiéra Fischera," tvrdí Vondra, který měl se svým týmem na starosti organizaci předsednictví.

"Jestli tam byly nějaké daňové úniky, což je samozřejmě v rozporu ze zákonem, tak to se samozřejmě musí vyřešit. Ale v žádném případě z toho nejde vyvozovat kriminalizaci úředníků na úřadu vlády. A už vůbec z toho není možné jakýmkoliv způsobem vinit mě, který s tímto nemá nic společného," řekl Vondra.

Opozice vyzvala ministra Vondru k rezignaci. "Nevidím ke své rezignaci důvod," řekl v diskuzním pořadu.

Vondra se také zastal Františka Nadymáčka, šéfa Úřadu dohledu nad akvizicemi. Ten měl tvrdit, že ProMoPro získalo exkluzivní smlouvu, protože žádná jiná firma by nedokázala audiovizuální zakázku pro české předsednictví EU zajistit.

ČTĚTE TAKÉ:

Vondra ale za Nadymáčkem stojí, ProMoPro podle něho měla opravdu výsadní postavení. "Je to mladý slušný člověk, který neudělal nic špatného," řekl ministr obrany.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!