Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrátí Němci irácké uprchlíky do Česka? Definitivní verdikt má padnout ještě v červnu

Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který zorganizoval přesídlení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, který zorganizoval přesídlení... | foto: Tomáš BlažekMAFRA

PRAHA/DRÁŽĎANY Německý sen většiny iráckých uprchlíků, kteří na začátku dubna odjeli z Okrouhlíku u Jihlavy, možná už brzy skončí. U našich západních sousedů totiž finišuje řízení o jejich vydání zpátky do Česka. Soud v této věci definitivně rozhodne nejspíš do konce června, sdělilo serveru Lidovky.cz německé ministerstvo vnitra.

S Českem se skupina 25 iráckých uprchlíků sžít nedokázala. Proto se běženci, kteří bydleli v rekreačním zařízení v Okrouhlíku u Jihlavy, na začátku dubna rozhodli, že půjdou dál - za svým snem do Německa.

Čeští politici i úředníci je varovali, že republiku opustit nesmí, že by porušili unijní zákony. Iráčané si ale jejich slova k srdci nevzali. Pronajali si autobus a vyrazili za svými příbuznými do Essenu. Jejich cesta ale skončila jen kousek za hranicemi, kde je zadrželi němečtí policisté.

A právě tehdy – 2. dubna večer – začal jejich boj o to, aby mohli u našich západních sousedů zůstat. Pět uprchlíků už ho vyhrálo – v Německu totiž mají příbuzné a dostali tam proto azyl. Zbylých dvacet migrantů ale takové štěstí nemá. Rodiny u našich západních sousedů nemají a tamní úřady proto nepravomocně rozhodly, že mají být vráceni zpátky do Česka.

Osudy ostatních Iráčanů

  • Do Česka přicestovalo celkem 89 iráckých uprchlíků. 25 z nich odjelo na začátku dubna do Německa. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pak projekt přesidlování běženců z Blízkého východu pozastavil.
  • Dalších osm běženců pak zamířilo zpět do Iráku – stýskalo se jim totiž po rodině. V polovině dubna pak chtělo do Německa odjet dalších 16 uprchlíků, před hranicemi je ale zadržela česká policie. Běženci se nakonec rozhodli, že se také vrátí domů.
  • Aktuálně tak v Česku zůstává 40 migrantů. Podle nadace Generace 21 chtějí v tuzemsku zůstat přinejmenším rok.

Proti tomuto rozhodnutí se ale iráčtí běženci odvolali. Na výsledek řízení nyní čekají v uprchlickém táboře v Drážďanech. „Řízení o odvolání proběhne během června. A právě do konce června by v této věci také mělo být definitivně rozhodnuto,“ řekl serveru Lidovky.cz Tobias Plate ze spolkového ministerstva vnitra.

Pokud správní soud v Drážďanech, který má případ dvaceti běženců na stole, provoinstanční verdikt potvrdí, budou Iráčané vráceni bez odkladů zpátky do České republiky. K tomu by mohlo dojít na konci června nebo na začátku července. „S německými kolegy jsme v kontaktu, nyní ovšem nemáme žádnou pravomoc, čekáme na konec řízení,“ vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Co by migranty čekalo, pokud by je Němci do Česka opravdu poslali, je složité předpovědět. Záleželo by na tom, jestli by znovu požádali o azyl, který už v minulosti jednou dostali a pak se ho vzdali.

Pokud by o mezinárodní ochranu nestáli, čekala by je deportace do Iráku. Kdyby však o azyl požádali, jejich pobyt v Evropské unii by to minimálně o pár týdnů prodloužilo. O tom, zda by mohli ochranu získat, přestože ji už jednou odmítli, nechtělo ministerstvo vnitra spekulovat.

Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku původně ubytovaných v Okrouhlíku u...
Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina není spokojena s vyhlídkami na...

„Od doby, kdy odjeli z Okrouhlíku o nich nemáme jiné informace než ty, které se objeví v médiích. Kontakt s námi přerušili,“ uvedl pro Lidovky.cz Martin Frýdl, mluvčí nadace Generace 21, která Iráčanům zprostředkovala cestu do Česka.

Případný přesun dvaceti Iráčanů z Německa zpátky do tuzemska může mít ještě jeden háček: migranti totiž aktuálně mají v drážďanském uprchlickém táboře velmi volný režim – zařízení mohou například kdykoli svévolně opouštět.

Pokud by tak soud teoreticky pravomocně rozhodl o jejich návratu do České republiky, mohli by migranti odjet nebo dokonce zmizet do jiné unijní země, aniž by to němečtí policisté zaregistrovali. „Nejsme součástí azylové procedury, nemáme žádné jmenné seznamy, nevíme, kde jaký uprchlík bydlí,“ řekl před časem deníku MF DNES mluvčí drážďanských policistů Thomas Geithner.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!