Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Vražedkyně‘ Savčenková? Zeman je nepříčetný propagandista Kremlu, reagují politici

Vraždy

  19:01
PRAHA - Vražda dvou lidí je závažnější trestný čin než nelegální obchod, uvedl prezident Miloš Zeman k případné výměně ukrajinské vojenské pilotky Nadiji Savčenkové za dva ruské občany v USA. Podle jeho politického oponenta Miroslava Kalouska (TOP 09) se opět zachoval jako „věrný propagandista Kremlu“. Také exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) jeho výrok považuje za nehorázný. Zpochybnil navíc prezidentovou příčetnost.

Shodne se prezident se Schwarzenbergem na obsazení postů velvyslanců? foto: Lidovky.cz

„Vražda dvou lidí je závažnější trestný čin než nelegální obchod, byť jakkoli odporný,“ odpověděl na dotaz serveru Parlamentní listy, co si myslí o kauze vojenské ukrajinské pilotky a poslankyně Nadiji Savčenkové, odsouzené za účast na vraždě ruských novinářů na východě Ukrajiny. Na konci března ji poslal ruský soud na 22 let za mříže.

Nadija Savčenková poslouchá rozsudek ze skleněné „klece“
Protest před ruskou ambasádou v Kyjevě.

Zeman taková slova vyslovil s tím, že se chce distancovat od různých aktivistů, kteří podle něj komentují i kauzy, o kterých nic nevědí. „Já se řídím zásadou, že když o nějaké kauze nic nevím, to znamená nevím, zda je ten člověk vinen nebo nevinen, tak se k tomu prostě nevyjadřuji,“ sdělil.

Zmanipulovaný případ, věří Kalousek

Když měl poté komentovat chování poslanců TOP 09, kteří na podporu Savčenkové pořádají nejrůznější akce, odpověděl: „Doufám, že je to aspoň hezká žena, aby pohled na poslance TOP 09 byl alespoň trochu sympatický.“

Zemanovi političtí oponenti právě z řad opoziční strany označili jeho výrok za nehorázný. „Mluvil jsem s mnoha lidmi, včetně zástupců Evropské rady, a jsem přesvědčen, že proces byl zmanipulovaný. Jediné, čím se provinila, bylo to, že se stala vojákem své země a že je nevinná,“ reagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Věrný propagandista Kremlu zas jen zopakoval to, co říká kremelská propaganda,“ uvedl dále na adresu prezidenta Kalousek, kterého Zeman v rozhovoru označil za „šaška“. Reagoval tak na jeho protest s tibetskou vlajkou v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. (“Působil na mě jako šašek, ale jako šašek, který špatně hraje svoji roli,“ uvedl Zeman. - pozn. red.)

Pochybuji o příčetnosti, říká kníže

Také bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se do Zemana za jeho ostrá slova o Savčenkové opřel. „Kdyby měl Zeman zdravý rozum, tak by takové nehoráznosti neříkal, neboť ta nešťastnice neměla před soudem vůbec stát. Byla unesena. Ona by navíc ani nemohla novináře zabít, je totiž dokázáno, že v tom čase tam (na místě, kde zemřeli dva ruští novináři - pozn. red.) vůbec nebyla,“ uvedl bývalý šéf české diplomacie. I podle obhajoby byla Savčenková v době jejich smrti již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům.

PŘÍPAD SAVČENKOVÁ

K tématu možné výměny Savčenkové za dva ruské občany vězněné v USA, pak v nadsázce uvedl: „(Hradní) Kancelář, která s ním (se Zemanem) manipuluje ani nedodala, o jakém obchodě je řeč. To, s čím oni obchodovali, má, myslím, na svědomí mnohem více životů. I kdyby nebohá pilotka seděla u samopalu a nepřetržitě z něj střílela, tak zdaleka nedosáhne na počet mrtvých, co mají na svědomí oni.“

Zemanova slova v něm vyvolala ale i rozčilení. „Tady se ale vážně otevírá otázka příčetnosti. Ať se zeptám jakéhokoli diplomata, tak řekne, že je to nehorázné. Kdyby měl zdravý rozum, tak by něco takového ze sebe nemohl vypustit,“ doplnil.

Server Lidovky.cz oslovil také několik poslanců ze zahraničního výboru či diplomaty, včetně šéfa zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynka Kmoníčka. Do uzávěrky tohoto textu ale na dotazy nereagovali.

Ministerstvo žádá propuštění

Kauzu Savčenkové od začátku ostře sleduje i ministerstvo zahraničí. Resort již dříve vyzval Ruskou federaci, aby s ohledem na humanitární důvody a přijaté mezinárodněprávní závazky neprodleně Savčenkovou propustila a umožnila její návrat na Ukrajinu. Také Kyjev a západní státy požadují propuštění Savčenkové. Kreml až dosud tyto výzvy ignoroval a tvrdil, že do práce nezávislých soudů nikdo nesmí zasahovat.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!