Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Smrticí roboti proti zločincům jako v USA? V Česku je zkoušíme, do akce ale nemůžou, říká expert

Česko

  5:00
PRAHA - Vážil 220 kilogramů, jeho rameno svíralo 450 gramů trhaviny. Ozbrojený robot minulý pátek na povel šéfa dallaské policie zabil vraha pěti příslušníků Micaha Xaviera Johnsona. Šlo o vůbec první zásah takového druhu v USA. V Česku by smrticí nástroj narazil na právní bariéru.

Pyrotechnický robot Teodor foto: Policie ČR

Policejní vyjednávání s­ útočníkem z Dallasu v noci ze čtvrtka na pátek k ničemu nevedlo. Ze strachu z dalšího násilí se šéf vyjednavačů David Brown rozhodl pro neobvyklou taktiku. Do nadzemních garáží, kde se střelec hodiny ukrýval, vyslal stroj s výbušninou. Údajně šlo o ­robota firmy Remotec.

Na střelce v Dallasu poslal poprvé v USA robota s výbušninou. ‚Udělal bych to znovu,‘ vzkazuje kritikům

Dosud byl stroj na dálkové ovládání využíván jen k likvidaci skrýší útočníků, nikdy nezabíjel. Právě to vyvolalo ve Spojených státech ostré diskuse o etických a ­právních otázkách takového rozhodnutí.

Trénink robotů se zbraněmi

V Česku je situace jednodušší. K podobnému zásahu by pravděpodobně vůbec nedošlo, neboť jej neumožňuje legislativa. I když stroje, které by to dokázaly, jsou součástí experimentů, při nichž výzkumní pracovníci trénují třeba roboty se zbraněmi.

„Probíhají zkoušky, při nichž se střílí ze zbraně. Není problém ji přidělat na podvozek. Pak ale záleží na tom, aby byl takový stroj řízen na dálku. Ne aby tam musel někdo neustále doplňovat náboje. To už se ani nedělá,“ řekl serveru Lidovky.cz odborník na vojenskou kybernetiku z Masarykovy univerzity Václav Přenosil.

„Je čím dál zřejmější, že se roboti dají využít v rizikových případech. Možná se postupem času dostanou i do běžné výzbroje policie či armády,“ dodal.

Pyrotechnický robot Teodor
Pyrotechnický robot Teodor

To se ale zatím nestalo. „Robota, který by byl schopen eliminovat nebezpečného pachatele, policie ve výbavě nemá,“ sdělil Jozef Bocán z Policejního prezidia s odkazem na zákon o policii, konkrétně o donucovacích prostředcích a­ zbraních.

Policie a armáda mají k dispozici jen stroje určené k likvidaci výbušnin či podezřelých předmětů. A jak samy obě složky tvrdí, k jiným účelům nikdy využity nebyly.

Etické i právní bariéry

O nedovoleném využití nemá informace ani odborník na kybernetiku Václav Hlaváč z ČVUT. „Pokud vím, nic takového se u nás nestalo. Žijeme naštěstí v klidnějších poměrech než v Americe,“ uvedl.

Podle jeho kolegy Přenosila by využití robotů k usmrcení osoby ani nebylo možné. „Technicky možné upravit robota (k smrticím účelům – pozn. red.) je, narážíme ovšem na etické problémy,“ vysvětlil.

V Česku neexistuje zákon, který by zabití člověka robotem s výbušninou umožňoval. „Nenašel jsem právní úpravu, podle které by bylo možné takového robota použít. Nelze to napasovat ani na krajní nouzi. To bychom museli najít nějaké ustanovení zákona o policii, který by to umožňoval, a to se, myslím, nepodaří,“ uvedl senátor, právník a bývalý policista Václav Láska (SZ) s tím, že jde jednoznačně o jednání vedoucí k usmrcení druhého.

„Jakoukoli analogii nebo použití obecnějšího právního předpisu si nedokážu představit,“ upřesnil Láska.

Policejní a armádní roboti

PYROTECHNICKÁ SLUŽBA POLICIE

  • Pyrotechnická služba Policie ČR disponuje robotem TEODOR, jehož využívá především k zneškodňování či bezpečné manipulaci s podezřelými předměty či nástražnými výbušnými systémy.

ARMÁDA

  • 15. ženijní pluk Armády České republiky má k dispozici pyrotechnické roboty TEODOR a TALON. Jedná se o prostředky určené k ženijnímu průzkumu nebezpečného materiálu a prostorů tak, aby nedocházelo k ohrožení zasahujících pyrotechniků.
  • Roboty TALON například používali pyrotechnici v Afghánistánu k průzkumu podezřelých míst na komunikacích.
  • 31. pluk chemické, radiační a biologické ochrany používá robotický prostředek Orpheus-AC2 pro provádění radiačního, chemické a biologického průzkumu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!