14. června 2017 6:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lobbistu Dalíka čeká boj o nižší trest. Stát se může vše, upozorňuje advokát

Marek Dalík během jeho příchodu do ruzyňské věznice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík během jeho příchodu do ruzyňské věznice. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Do dalšího kola boje o výši trestu míří lobbista a důvěrník někdejšího premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Vrchní soud už naplánoval jednání, v němž se Dalík pokusí obhájit v kauze související s nákupem obrněných vozů Pandur. Lobbista už za podvod při dohadování kontraktu dostal čtyřletý trest, letos v dubnu ale po zásahu Nejvyššího soudu mohl vězení po několika měsících opustit.

„Jednání v této věci bylo nařízeno na 27. června,“ sdělil serveru Lidovky.cz Jan Fořt, mluvčí Vrchního soudu v Praze, jenž jednoho z nejvlivnějších lobbistů své doby posadil na čtyři roky do vězení. Pravomocný rozsudek nad Dalíkem zazněl loni v květnu, lobbista si vyslechl trest za žádost o téměř půlmiliardový úplatek za zprostředkování kontraktu mezi tehdejším kabinetem Mirka Topolánka a rakouskou firmou Steyr na dodávku více než stovky obrněnců. Podvod měl spočívat v tom, že tendr neměl šanci ovlivnit.

Případ ale do Prahy vrátil Nejvyšší soud, jenž verdikt nižší instance po dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a Dalíkových advokátů Tomáše Sokola a Tomáše Gřivny zrušil. Vrchní soud v Praze tak musí projednat kauzu pečlivěji než v předchozím kole. V první řadě musí zvážit, kterého trestního zákona se bude při projednání případu držet. Současně se také bude muset vyrovnat s argumentem Nejvyššího soudu, že pro uložení čtyřletého trestu neměl oporu v zákoně.

Kořeny případu sahají do listopadu 2007, kdy si Dalík v pražské restaurace U Malířů řekl trojici představitelů firmy Steyr o úplatek třikrát šest milionů eur (přibližně 484 milionů korun). Výměnou za všimné měl Dalík zařídit uzavření smlouvy, manažeři jeho návrh však odmítli. Ačkoliv se žádost o úplatek nenaplnila, vrchní soud Dalíka poslal za mříže. Nicméně při uložení trestu sáhl po trestním zákoníku platném od roku 2010, ačkoliv lobbista se provinil o tři roky dříve.

Podle Sokola jde i o svobodu slova, Gřivna upozornil na upření možnosti obhajoby

Podle Nejvyššího soudu přitom jejich kolegové z Prahy nedoložili, proč nevycházeli z trestního zákoníku platného v roce 2007. „Jde v podstatě o to, aby (Vrchní soud v Praze) nejprve znovu, důsledně a ze všech potřebných hledisek vyřešil otázku časové působnosti trestních zákonů a teprve v návaznosti na tom přistoupil k právnímu posouzení předmětného jednání,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu, do něhož Lidovky.cz nahlédly.

Jedna ze základních zásad práva totiž zní, že soudy se mají při svých rozhodováních opírat o zákon, jenž je pro obžalovaného v danou chvíli příznivější. Trestní zákoník platný v době Dalíkova excesu podvod „hodnotil“ nižší trestní sazbou, navíc připouštěl celkově mírnější pohled na Dalíkovo jednání včetně možnosti sáhnout po sankci i pod spodní hranicí trestní sazby. Této zásady se vrchní soud nedržel.

V Praze pokračoval 21. srpna soud s lobbistou Markem Dalíkem, který podle...
Do ruzyňské věznice dorazil Marek Dalík ve čtvrtek pár minut před čtvrtou...

Advokáti Dalíka se snažili kauzu ve prospěch svého klienta zvrátit i dalšími argumenty. Tomáš Sokol například otevřel otázku, zda trestáním „zcela nereálné nabídky při neformálním jednání v restauraci“ nekrátí soud Dalíka na právu ke svobodě projevu. Advokát Gřivna pak přišel s tvrzením, že jeho klient při odvolacím řízení nedostal patřičný prostor pro obhajobu. Při odvolání se totiž bránil proti původnímu trestu za korupci uloženému pražským městským soudem, jenže odvolací Vrchní soud v Praze jeho jednání překvalifikoval na podvod.

Podle Gřivny na nový výklad neupozornil včas, čímž Dalíkovi upřel právo na spravedlivý proces. S tímto argumentem však u Nejvyššího soudu Gřivna narazil. Nejvyšší soud totiž upozornil, že když se žalobce proti původnímu trestu odvolal, dožadoval se právě uznání Dalíkova jednání jako podvodu. „Obviněný tedy mohl a měl počítat s tím, že uvedená právní kvalifikace skutku takříkajíc nadále ‚zůstává ve hře‘ a obhajobu zaměřit i proti ní,“ píše Nejvyšší soud.

Podle Nejvyššího soudu okolnosti kauzy sedí

Nejzásadnějším sdělením Nejvyššího soudu je, že co do objasnění podstaty kauzy postupovaly nižší instance správně. Jinými slovy okolnosti inkriminované schůzky U Malířů po věcné stránce sedí. Vrchní soud jen musí doladit formální stránku. „V projednávaném případě nebyl skutkový stav věci zjištěn nezákonně, nedostatečně či povrchně a rozhodnutí odvolacího soudu nebylo v tomto ohledu projevem nepřípustné libovůle,“ napsal senát Nejvyššího soudu, který vedl Eduard Teschler.

Jak se vyvíjela kauza Marka Dalíka

  • 7.10. 2012 protikorupční policie obvinila Marka Dalíka z podvodu
  • 15.5.2014 státní zástupce Jan Kořán obžaloval lobbistu z podvodu
  • 2.2.2016 Městský soud v Praze navzdory obžalobě potrestal Dalíka za pomoc k přijímání úplatku pěti lety vězení, měl také zaplatit pokutu 5 milionů korun
  • 31.5.2016 odvolací Vrchní soud v Praze Dalíkovo jednání vyhodnotil jako podvod, trest mu snížil na čtyři roky a pokutu na čtyři miliony
  • 1.9.2016 Marek Dalík nastoupil k výkonu trestu do ruzyňské věznice, později putoval do káznice ve Znojmě
  • 12.4.2017 Nejvyšší soud zrušil rozsudek vrchního soudu a lobbistu pustil z vězení
  • 27.6.2017 Vrchní soud v Praze má znovu kauzu projednat

Právní zástupci klíčového lobbisty minulé dekády jsou před chystaným jednáním soudu zdrženliví. S ohledem na advokátní tajemství a taktiku nechtěli předestřít ani základní obrysy obhajoby, jak ji chtějí v dalším stání vést. Zdrželi se také komentáře, do jaké míry souzní se závěry Nejvyššího soudu. „Nemyslím si, že by bylo vhodné se k tomu jakkoliv vyjadřovat,“ sdělil server Lidovky.cz advokát Tomáš Sokol.

Druhý Dalíkův právní zástupce Tomáš Gřivna byl o něco málo sdílnější. „Vracíme se do fáze, jako kdyby byla podána odvolání před projednáním vrchním soudem. Očekávat lze cokoliv,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Upozornil také, že je možné k soudu přijít s novými důkazy. Zda této možnosti využije, už však odmítl prozradit. Nicméně jak už šéf trestního kolegia Nejvyššího soudu František Púry avizoval, Dalík může z nového kola jednání vyjít s trestem nižším, stejným či vyšším než naposledy. Lobbista si ze čtyřletého zbavení svobody odseděl sedm měsíců, z bran znojemské věznice vyšel 12. dubna.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!