4. prosince 2014 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všichni nejsou šarlatáni, brání lidé léčitele. Po ministrovi chtějí výzkum

Biotronik Tomáš Pfeiffer na archivním snímku z televizního pořadu, tak jak si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biotronik Tomáš Pfeiffer na archivním snímku z televizního pořadu, tak jak si... | foto: Reprofoto

PRAHA I my vítáme snahu odhalit šarlatány, ale neměl byste zavírat dveře před léčiteli, za kterými stojí prokazatelné výsledky. Tak lze stručně shrnout otevřený dopis, který obdržel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podepsaní jsou pod ním lékaři i známé osobnosti, které žádají jediné: aby ministr podpořil výzkum biotroniky.

„Jsme lidé technicky vzdělaní, takže nejsme naivní. Ale když něco funguje, tak to funguje. Dokážu to popsat, vidět a vím, že to tak je,“ řekl serveru Lidovky.cz Ladislav Ezr, jeden z autorů dopisu, který má s léčiteli sám dobré zkušenosti.

Na konci května ministr zdravotnictví vyzval veřejnost, aby zasílala své negativní zkušenosti s těmi léčiteli, které označil za šarlatány. To jsou podle jeho definice ti, kdo si přisvojují umění, které nemají, a odrazují pacienty od toho, aby se léčili racionálně a byli pod dohledem lékařů. „Obdrželi jsme stovky podnětů, které budou zveřejněny v rámci osvětové kampaně. Ne však všechny, někteří lidé si přáli zůstat v anonymitě,“ uvedl mluvčí rezortu zdravotnictví Jan Štoll.

Ministrovo tažení proti podvodným léčitelům odstartovaly příběhy z médií, které popisovaly případy, kdy lidé posilněni výzvou šarlatánů ukončili léčbu v nemocnici, přenechali léčbu na nich, avšak záhy zemřeli. 

Chceme seriózní výzkum

Autoři dopisu ale Němečka vyzvali, aby se zajímal i o ty příběhy, kdy léčitelé nemocným lidem pomohli. „Lidé nám posílají i pozitivní názory na léčitele a alternativní medicínu,“ uvedlo k tomu stručně zdravotnictví. Současně ale dodalo: „Ministerstvo pracuje pouze s léčebnými metodami, které mají prokazatelné výsledky a jsou podloženy odbornými studiemi. Biotronika mezi ně nenáleží.“ A právě toto tvrzení se snaží autoři dopisu zvrátit.

„Nechci vést tažení proti všem léčitelům. Myslím si, že se mezi nimi nacházejí i slušní lidé, kteří se snaží pacientům pomoct,“ uvedl už dříve ministr Němeček. Jeho dosavadní postoj však podle Ezra nenaznačuje, že by se chtěl kromě brojení proti šarlatánům biotronikou zabývat. „Pan Pfeiffer ho požádal o schůzku a dal mu také lékařské dokumenty, které jasně prokazují úspěch jeho léčby. Ministr se s ním však zatím nesešel,“ odkázal na jednoho z nejznámějších léčitelů v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

Tomáš Pfeiffer se proslavil zejména v 90. letech, kdy během televizního pořadu Seance léčebně působil na diváky a odpovídal na jejich dotazy. Němečka chce nyní přesvědčit k tomu, aby umožnil seriózní výzkum oboru zvaný biotronika, což lze obecně označit za léčení vitálními silami a energiemi.

Že něco takového funguje, mají prokazovat i lékařské zprávy, které Pfeiffer Němečkovi poskytl. „Jednalo se spíše o děkovnou korespondenci s léčitelem, na tomto základě nelze vytvářet názor,“ uvedl k tomu jeho mluvčí Štoll. S tím však Ezr nesouhlasí. „Jestliže existují lékařské nálezy, které označují nádor za neléčitelný, a pokud pacient podstoupí léčbu u pana Pfeiffera a nové nálezy ukážou, že pacient je bez nálezu, tak nevím, zda to je možné označit za ‚děkovné dopisy‘,“ komentoval Ezr vyjádření ministerstva. 

Lékaři, až poté biotronika

Zároveň upozornil, že se biotronika nesnaží pacienty odrazovat od běžné zdravotnické léčby, jak si veřejnost často myslí. „Biotronika nikdy neodváděla pacienty lékařům. Vždycky říkala, aby pacienti šli k lékařům a teprve ve fázi, kdy oficiální medicína neuměla pomoci, se snažila lidem pomáhat,“ zdůraznil.

Biotronik Tomáš Pfeiffer.

Biotronik Tomáš Pfeiffer

K otevřenému dopisu ministrovi se připojila více než desítka lékařů a řada známých osobností, mezi nimi například zpěvačka Marta Kubišová, ředitel divadla Semafor Jiří Suchý nebo herec a režisér Jan Kačer. „Lidská snaha pomoci člověku od nemoci je vždy vítaná. Pokud to někdo dělá z přesvědčení, že jsou mu k tomu přidány nějaké nadpřirozené síly, tak já bych mu v tom nebránil,“ vysvětlil Kačer, proč svůj podpis k dopisu připojil. „I lékařská věda má omezené možnosti, a proto pokud to nejsou opravdu šarlatáni, kteří z vás tahají peníze a dělají blbosti, tak bych jejich schopnosti v žádném případě nebagatelizoval,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Ladislava Ezra lze předložit vysoký počet případů, u nichž je možné úspěch biotroniky prokázat, a proto se snaží ministra přesvědčit, aby otevřel cestu serióznímu výzkumu oboru. „Biotronika funguje zdarma. Vlastní léčba je vždy zdarma, a proto i výzkum by biotronika poskytla zdarma,“ dodal Ezr.

Ministr Němeček se však prozatím v oblasti alternativní medicíny zaměřil na to, aby podvodníci z řad léčitelů byli lépe postižitelní. Žádal proto lepší úpravu v novele trestního zákoníku. Ministerstvo spravedlnosti však jeho návrh zamítlo s tím, že je současná úprava postačující. „Trváme na tom, že ne. Potvrzují nám to i rozhodnutí soudů a ani odborné společnosti nezaregistrovaly jediný případ, kdy by podvodný léčitel, který způsobil pacientovi újmu na zdraví nebo životě, byl skutečně odsouzen a převzal odpovědnost za své konání,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví. Novela zákoníku bez zvláštního postihu šarlatánu však už v listopadu prošla vládou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!