Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VV s plombami uspěly, teď chtějí protlačit Johna zpět na vnitro

Česko

  22:01aktualizováno  23:04
PRAHA - Pacienti nebudou muset platit za amalgámové plomby, shodli se koaliční lídři na večerní schůzce. Věci veřejné také nabídly koaličním partnerům návrat nově zvoleného předsedy Radka Johna do funkce ministra vnitra. Post místopředsedy vlády pro korupci považuje strana za "vyprázdněný",

Sjezd Věcí veřejných: na snímku zleva Radek John a Karolína Peake. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

'Rádi bychom, aby ministerstvo vnitra vedl opět Radek John," řekla po mnohahodinovém koaličním jednání místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake pro Českou televizi. "Do zítřka se nám rozleží vše, co dnes na K9 padlo," dodala s tím, že její strana chce mít ve vládě důstojné místo a debatu považuje za legitimní. O personálních věcech bude K9 jednat dále ve čtvrtek.

VÍCE O JEDNÁNÍ KOALIČNÍCH ŠPIČEK


Podle Peake ve středu ani jednou nepadl požadavek Věcí veřejných na post ministra spravedlnosti. Místo, které nyní patří Jiřímu Pospíšilovi z ODS, podle občanských demokratů není volné. Věc ministerstva vnitra, které od jara řídí Jan Kubice, je podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury uzavřená.

Vít Bárta přichází na jednání K9

ODS totiž již před schůzkou prohlašovala, že personální diskusi nelze předřazovat před dosažení shody na reformách tak, aby mohly začít platit v termínech domluvených v koaliční smlouvě. Ve středu totiž po dvou a půl hodinách k ničemu nedospěla a koalice se začala věnovat zdravotnické reformě.

Proplácení plomb
Dvě a půl hodiny hádek o personálních změnách ve vládě k ničemu nevedly, koalice však dohodla na obrysech zdravotní reformy. Shody dosáhla na proplácení některých zubních plomb pojišťovnami, na čemž trvaly Věci veřejné. Tento jejich požadavek už minulý týden zablokoval podle ODS a TOP 09 shodu na reformě.

První balíček zdravotnické reformy by poslanci měli ve sněmovně dostat k projednání 14. června, uvedla Peake. Do té doby bude mít vládní pracovní skupina čas dojednat dosud nedořešené detaily.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger přijíždí na jednaní K9

"Plomby z tohoto balíčku v tuto chvíli vypadávají... Úspory hledáme v první řadě uvnitř systému, v lékové politice, u zdravotních pojišťoven. Chceme, aby se v první řadě šetřilo uvnitř a nikoliv, aby se muselo doplácet," dodala poslankyně VV. Úspory je prý možné nalézt i v lázeňství, celkem má být úsporných opatření 17 či 18.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury byla uzavřena dohoda, že za plomby se platit nebude, ale spoluúčast pacientů se do roku 2014 zvýší o pět procent. "To jsou ty peníze, které by měly do systému přijít," vysvětlil Stanjura. Úspory, které se ale nebudou týkat mzdových prostředků, by podle něj přitom měly dosáhnout přibližně stejné výše jako navýšená spoluúčast pacientů. Bez navýšení finančních zdrojů podle něj není možné řešit například zvyšování mezd nejen pro lékaře, ale i sestry a ostatní zdravotnický personál.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat