17. června 2011 11:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VV se rychle snaží jednat s odbory. Kvůli zdravotnictví

Sjezd Věcí veřejných: na snímku zleva Radek John a Karolína Peake. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjezd Věcí veřejných: na snímku zleva Radek John a Karolína Peake. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Věci veřejné se chtějí sejít s odboráři kvůli zdravotnické reformě. Strana je připravená návrhy odborářů předložit i na jednání koaličních špiček.

Právě změny ve zdravotnictví rozdělují vládní koalici. Už příští týden má sněmovna hlasovat o první fázi reformy, kterou předložil šéf resortu Leoš Heger (TOP 09). Po týdnech vyjednávání ale VV nakonec přislíbily, že tuto část podpoří.

Věci veřejné plánují setkání s odboráři už od čtvrteční stávky. Zatím se jim ale nepodařilo najít vhodný termín, sejít se ale chtějí ještě před pondělním jednání tripartity.

"Mluvil jsem o tom přímo s předsedou odborové centrály Jaroslavem Zavadilem," podotkl předseda Věcí veřejných Radek John. VV sice podporují reformy důchodů a zdravotnictví, s podobou zdravotnické reformy, kterou předložil ministr Heger, ale nesouhlasí.

Ministr Heger ustoupil Věcem veřejným

Hlavním bodem sváru se staly amalgámové plomby. Ministr Heger totiž plánoval, že by si je pacienti nově museli platit sami. Proti tomu ale VV ostře vystoupily. Ministr nakonec ustoupil a z první části reformy, kterou nakonec slíbily podpořit i VV, tento sporný bod vypadl. Sněmovna se bude návrhem zabývat už příští týden.

Nárůst spoluúčasti se odborům nelíbí
První fáze reformy počítá s nárůstem spoluúčasti pacientů. Od roku 2014 by tak měla stoupnout o pět procent, tedy na 22 procent. Pacienti si navíc připlatí za pobyt v nemocnici, místo současných 60 korun za den budou muset lidé budou vytáhnout z peněženky ještě o čtyřicet korun navíc. Všechny léky do padesáti korun si lidé budou muset uhradit také sami.

STÁVKA V OBRAZECH

Podoba navrhované zdravotnické reformy se odborářům nelíbí. Obávají se, že se lékařské služby rozdělí na ty pro bohaté a na ty pro chudé.

hsHelena Stinglová

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.