Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie: Výbuch ve Frenštátě byl promyšlený útok proti sousedům

Kvůli explozi plynu v panelovém domě muselo být okolí domu evakuováno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli explozi plynu v panelovém domě muselo být okolí domu evakuováno. | foto: ČTK

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM Necelé dva dny po tragické události ve Frenštátě pod Radhoštěm přišli policisté s verzí, kterou považují za prioritní. Výbuch v panelovém domě nebyl nešťastnou náhodou, ale úmyslně ho prý způsobil sedmapadesátiletý muž, který v domě bydlel. Údajný pachatel je mezi oběťmi exploze a následného požáru. Výbuch si zatím vyžádal pět mrtvých. 11 lidí při něm bylo zraněno.

"Stále prověřujeme několik verzí. Prioritní pro nás je, že zjištěné informace nasvědčují tomu, že pravděpodobným pachatelem je nájemník domu. Nevylučujeme však ani to, že výbuch způsobila technická porucha na některém ze spotřebičů v domě," řekla pro server lidovky.cz tisková mluvčí územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Moravskoslezského kraje Gabriela Holčáková. Na místě výbuchu jsou nadále vyšetřovatelé, kteří prohledávají sutiny.

"Považuji to za velmi závažný kriminální čin," řekl v Ostravě policejní prezident Martin Červíček. Jeho slova později potvrdil i ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý. "I nadále pracujeme s několika verzemi. Prioritní pro nás ale je to, že se jednalo o úmyslný trestný čin sedmapadesátiletého muže. Byl obyvatelem domu," řekl Tuhý.

Spekuluje se i o tom, že muž před tím, než pustil plyn ve sklepě a ve svém bytě, zabarikádoval vstupní dveře, aby ztížil práce záchranářům. To ale policie zatím nepotvrdila. "V tuto chvíli to nemůžeme potvrdit ani vyloučit. Musíme počkat na odborné vyjádření," řekl Tuhý. Ani případnou technickou závadu policisté zatím úplně nevyloučili. Potvrdili však, že určitě na několika místech explodoval plyn. Hovoří se minimálně o sklepě a přízemním bytě.

Problémový obyvatel s dluhy

Lidé z okolních domů hovoří o tom, že motivem mohly být dluhy problémového obyvatele přízemního bytu. Z veřejně dostupných dokumentů společenství vlastníků domu, který obýval, vyplývá, že muž společně s svou ženou dlužili společenství na nájemném a příspěvcích do fondu oprav více jak 140.000 korun.

"Z veřejných rejstříků je patrné, že exekuce na dům vedena nebyla. Soud nařídil exekuci pouze proti jednomu z obyvatel, na jehož bytovou jednotku bylo vydáno zástavní právo," řekla mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. V praxi to znamená, že muž s tímto majetkem nemohl disponovat.

Exekutoři byt v elektronické dražbě prodali. První termín dražby byl nařízen na začátek loňského roku. Proti tomu se ale majitel odvolal. Dražba se uskutečnila v novém termínu a loni 12. července byl byt prodán. Podle některých dohadů jej měl majitel v těchto dnech opustit. Souvislosti s výbuchem ale Báčová komentovat nechtěla. "Žádnou souvislost mezi neštěstím ve Frenštátě a dluhovými problémy jednoho z obyvatel nalézt nelze," řekla.

Požár zničil šest bytů

Sdružení vlastníků bytů ve sporu s dlužníkem zastupovala novojičínská advokátka Ivana Quittová. Ta si na případ dobře pamatuje a je ochotna přeživším obyvatelům i nadále pomáhat. "Prostřednictvím SMS jsme byla v kontaktu s pověřeným vlastníkem. Na dalším postupu se ještě musíme domluvit," řekla.

Ze sporu si vzpomíná i na problémového dlužníka. Nevybavuje si ale, že by v minulosti dalším spoluvlastníkům vyhrožoval. "Problémový byl především v tom, že se s ním další majitelé bytů nebyli schopni domluvit. Nebyl ochoten si plnit své povinnosti," řekla.

Exploze v panelovém domě v centru města nastala v neděli krátce před 04:00. Po výbuchu vypukl požár, který zničil celý třípatrový dům, v němž bylo šest bytů. Nejméně pět lidí při neštěstí zemřelo, dva jsou stále pohřešovaní. Hasiči v troskách ale našli ostatky, které mohou patřit dvěma lidem. Ještě je neidentifikovali, čekají na výsledky expertiz. V nemocnicích skončilo 11 lidí. Dva stále bojují o život. Dvě děti zraněné při požáru propustili lékaři z ostravské Fakultní nemocnice. Oznámil to mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Frenštátu pomáhá celá republika

Pomoc pro lidi postižené výbuchem v panelovém domě ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku proudí do města ze všech koutů republiky. Lidé, obce i firmy posílají peníze i věci. Řekla to frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová. Připravuje se demolice zdevastovaného domu.

Pomoc, kterou na radnici dostávají ze všech koutů České republiky je podle starostky opravdu obrovská. "Teď chci sednout k e-mailům, snažím se na ně odpovídat osobně," řekla.

Například radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku chce na pomoc lidem postiženým výbuchem poslat 100 000 korun. Rozhodla o tom rada města, částku ještě musí schválit zastupitelstvo na začátku března, informoval mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Další pomoc organizují také rožnovští občané.

Peníze na pomoc postiženým mohou lidé posílat na bankovní účet číslo 388 0277/0100. Na recepci městského úřadu je i pokladnička na peněžní dary. Město spolu s místní Charitou organizuje také materiální sbírku. Lidé mohou věci přinášet denně od 07:00 do 19:00 do střediska Charity v Kostelní ulici.

"Připravujeme pro obyvatele zničeného domu všechny informace, které by jim měly pomoci. Týká se to ubytování, financí, například také kontaktů na vyřízení dokladů i psychologické pomoci," řekla Leščišinová.

Ředitelka frenštátské Charity Lenka Tabachová řekla, že v pondělí přineslo věci přes 180 lidí. "Většinou to byli místní, ale také z okolních obcí. Dnes začínají chodit balíky z celé České republiky a přijíždějí i lidé ze vzdálenějších měst," řekla Tabachová.

Lidé by podle ní nejraději přinášeli oblečení. "Těch zimních bund a zimních věcí už ale máme poměrně hodně, už je ani nebereme. Málo je hygienických potřeb, lůžkovin, potřebujeme také hrníčky, talíře, nádobí a hlavně příbory," řekla ředitelka Charity.

Druhá fáze materiální pomoci, kterou Charita organizuje, nastane, až lidé ze zničeného domu budou mít nové byty. "Na základě jejich budoucích potřeb jsme schopni je vybavit nábytkem, spotřebiči, koberci, a to nejen díky lidem, kteří nám volají, ale i díky dobře organizovanému systému pomoci Charity," řekla Tabachová.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.