Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Východní Čechy sužují bouřky, lokální záplavy hlásí i Svitavsko

Česko

  13:28
HRADEC KRÁLOVÉ - Východními Čechami postupují silné bouřky doprovázené dalšími nebezpečnými jevy. Nebezpečí platí pro Královéhradecký a Pardubický kraj, vyplývá ze zprávy, které poskytlo Centrální předpovědní pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Povodně hrozí dál foto: ČTK

"Intenzivní bouřky se vyskytují v oblasti Orlických hor a postupují k západu až severozápadu," stojí v informační zprávě meteorologů. Bouřka s přívalovým deštěm zasáhla severozápadní část hradeckého okresu již v pondělí večer, voda zatopila několik sklepů, nárazy větru lámaly stromy.

Na Novojičínsku zabila povodeň 800 zvířat

Záplavy na Novojičínsku poničily nejméně 800 hektarů zemědělské půdy. Na celém postiženém území Moravskoslezského a Olomouckého kraje kvůli povodním zatím zahynulo téměř 800 hospodářských zvířat. Vyplývá to z údajů Regionální agrární komory Ostravsko a Státní veterinární správy ČR. Škoda zatím nebyla vyčíslena.

Bouře se podle hasičů obešla bez zranění a větších škod. Na vodních tocích v Královéhradeckém kraji nyní není vyhlášen žádný stupeň povodňové aktivity.

Technické služby, vodohospodáři i někteří obyvatelé Moravské Třebové ještě dnes odstraňují následky prudké průtrže mračen, která město postihla v pondělí v poledne.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu ve městě spadlo 78 milimetrů srážek, z toho během jedné hodiny 70 milimetrů. Velké škody však příval nezpůsobil, řekl místostarosta Miloš Izák. Lokální záplavy postihly i další obce na Svitavsku a Orlickoústecku.

"Něco takového jsem tu ještě nezažil. Střídavě padaly kroupy a velmi intenzivně pršelo," uvedl Izák.

Bouřky a průtrže mračen řádily i v Libereckém kraji

Bouřky udeřily odpoledne ve východní části Libereckého kraje. Největší škody napáchaly na Turnovsku a v okolí Železného Brodu. Padaly stromy a do jednoho z nich najel u Turnova - Dolánek rychlík z Liberce na Pardubice. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. A trať už je opět v provozu.

Odpoledne postihly bouřky a lijáky hlavně oblast západních Krkonoš v okolí Vysokého nad Jizerou a Jablonce nad Jizerou a také Turnovsko a Železnobrodsko. Hasiči odstraňovali několik popadaných stromů v oblasti Železného Brodu a Turnova a Koberov. Na několika místech také pomáhali odčerpat vodu ze zaplavených sklepů, když kanalizace nestačila dešťovou vodu odvést.

Hasiči museli odčerpávat vodu z mnoha zaplavených sklepů a kotelen soukromých i městských domů. Nejvíce byly postiženy Brněnská, Lanškrounská, Polní, Údolní, Zahradnická, Palackého, Olomoucká, Jevíčská, Nádražní, Dr. Janského, Tyršova, Zámecká, Svitavská a Jiráskova ulice.

"Kromě běžného nepořádku a čištění ulic jsme nezaznamenali něco mimořádně dramatického. Statika budov porušena nebyla," řekla ČTK ředitelka moravskotřebovských Technických služeb Gabriela Horčíková. Lokálně voda poničila vozovku v Mánesově ulici.

Kanalizace ve městě příliš poškozena nebyla, vodárenská společnost VHOS Moravská Třebová čeká jen běžné opravy, kontroly a přečištění.

"Natlakovaná kanalizace poškodila státní komunikaci v Olomoucké ulici, opravy potrvají několik dní," řekl ČTK Stanislav Jakubec z vodárenské firmy. Podle něj je kanalizace ve městě dimenzována na 146 milimetrů srážek za sekundu na hektar, pondělní déšť měl intenzitu přes 180, v některých okamžicích i více než 200

Většinu povodňových škod uhradí stát, slibuje Janota

Stát bude financovat většinu nákladů spojených s odstraňováním povodňových škod. Po jednání zástupců vlády s představiteli regionů v Novém Jičíně to řekl ministr financí Eduard Janota.

Jen na státní dopravní infrastruktuře, tedy na dálnicích, silnicích I. třídy a železnici, voda v celé zemi způsobila škody za zhruba dvě miliardy korun, řekl dnes ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Celkové škody po záplavách v Česku by mohly přesáhnout 5,6 mld. Kč.

mm/s na hektar.

Obdobné průtrže mračen zažila podle jeho záznamů Moravská Třebová v posledních čtyřech letech každý rok v červnu či červenci. "Kritických míst by mělo s postupujícími rekonstrukcemi ubývat. Budeme analyzovat, zda se poruchy častěji objevují v určitých místech," uvedl Jakubec.

Hasiči museli v pondělí zasahovat i v jiných místech kraje. Z 57 výjezdů byla většina zapříčiněna přívalovým deštěm. Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů domů, výtahových šachet, zatopených polí, silnic, zanesených mostků říček, ucpaných odtoků střech a dalších míst.

V Lanškrouně na Orlickoústecku, kde napršelo 73 milimetrů srážek, čistili ucpané kanály na autobusovém nádraží, blesk ve městě způsobil také požár rozvodny s půlmilionovou škodou. Ze zatopených ulic v Městečku Trnávce na Svitavsku vytahovali hasiči uvízlá vozidla.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!