Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Východní Čechy sužují bouřky, lokální záplavy hlásí i Svitavsko

Česko

  13:28
HRADEC KRÁLOVÉ - Východními Čechami postupují silné bouřky doprovázené dalšími nebezpečnými jevy. Nebezpečí platí pro Královéhradecký a Pardubický kraj, vyplývá ze zprávy, které poskytlo Centrální předpovědní pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Povodně hrozí dál foto: ČTK

"Intenzivní bouřky se vyskytují v oblasti Orlických hor a postupují k západu až severozápadu," stojí v informační zprávě meteorologů. Bouřka s přívalovým deštěm zasáhla severozápadní část hradeckého okresu již v pondělí večer, voda zatopila několik sklepů, nárazy větru lámaly stromy.

Na Novojičínsku zabila povodeň 800 zvířat

Záplavy na Novojičínsku poničily nejméně 800 hektarů zemědělské půdy. Na celém postiženém území Moravskoslezského a Olomouckého kraje kvůli povodním zatím zahynulo téměř 800 hospodářských zvířat. Vyplývá to z údajů Regionální agrární komory Ostravsko a Státní veterinární správy ČR. Škoda zatím nebyla vyčíslena.

Bouře se podle hasičů obešla bez zranění a větších škod. Na vodních tocích v Královéhradeckém kraji nyní není vyhlášen žádný stupeň povodňové aktivity.

Technické služby, vodohospodáři i někteří obyvatelé Moravské Třebové ještě dnes odstraňují následky prudké průtrže mračen, která město postihla v pondělí v poledne.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu ve městě spadlo 78 milimetrů srážek, z toho během jedné hodiny 70 milimetrů. Velké škody však příval nezpůsobil, řekl místostarosta Miloš Izák. Lokální záplavy postihly i další obce na Svitavsku a Orlickoústecku.

"Něco takového jsem tu ještě nezažil. Střídavě padaly kroupy a velmi intenzivně pršelo," uvedl Izák.

Bouřky a průtrže mračen řádily i v Libereckém kraji

Bouřky udeřily odpoledne ve východní části Libereckého kraje. Největší škody napáchaly na Turnovsku a v okolí Železného Brodu. Padaly stromy a do jednoho z nich najel u Turnova - Dolánek rychlík z Liberce na Pardubice. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. A trať už je opět v provozu.

Odpoledne postihly bouřky a lijáky hlavně oblast západních Krkonoš v okolí Vysokého nad Jizerou a Jablonce nad Jizerou a také Turnovsko a Železnobrodsko. Hasiči odstraňovali několik popadaných stromů v oblasti Železného Brodu a Turnova a Koberov. Na několika místech také pomáhali odčerpat vodu ze zaplavených sklepů, když kanalizace nestačila dešťovou vodu odvést.

Hasiči museli odčerpávat vodu z mnoha zaplavených sklepů a kotelen soukromých i městských domů. Nejvíce byly postiženy Brněnská, Lanškrounská, Polní, Údolní, Zahradnická, Palackého, Olomoucká, Jevíčská, Nádražní, Dr. Janského, Tyršova, Zámecká, Svitavská a Jiráskova ulice.

"Kromě běžného nepořádku a čištění ulic jsme nezaznamenali něco mimořádně dramatického. Statika budov porušena nebyla," řekla ČTK ředitelka moravskotřebovských Technických služeb Gabriela Horčíková. Lokálně voda poničila vozovku v Mánesově ulici.

Kanalizace ve městě příliš poškozena nebyla, vodárenská společnost VHOS Moravská Třebová čeká jen běžné opravy, kontroly a přečištění.

"Natlakovaná kanalizace poškodila státní komunikaci v Olomoucké ulici, opravy potrvají několik dní," řekl ČTK Stanislav Jakubec z vodárenské firmy. Podle něj je kanalizace ve městě dimenzována na 146 milimetrů srážek za sekundu na hektar, pondělní déšť měl intenzitu přes 180, v některých okamžicích i více než 200

Většinu povodňových škod uhradí stát, slibuje Janota

Stát bude financovat většinu nákladů spojených s odstraňováním povodňových škod. Po jednání zástupců vlády s představiteli regionů v Novém Jičíně to řekl ministr financí Eduard Janota.

Jen na státní dopravní infrastruktuře, tedy na dálnicích, silnicích I. třídy a železnici, voda v celé zemi způsobila škody za zhruba dvě miliardy korun, řekl dnes ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Celkové škody po záplavách v Česku by mohly přesáhnout 5,6 mld. Kč.

mm/s na hektar.

Obdobné průtrže mračen zažila podle jeho záznamů Moravská Třebová v posledních čtyřech letech každý rok v červnu či červenci. "Kritických míst by mělo s postupujícími rekonstrukcemi ubývat. Budeme analyzovat, zda se poruchy častěji objevují v určitých místech," uvedl Jakubec.

Hasiči museli v pondělí zasahovat i v jiných místech kraje. Z 57 výjezdů byla většina zapříčiněna přívalovým deštěm. Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů domů, výtahových šachet, zatopených polí, silnic, zanesených mostků říček, ucpaných odtoků střech a dalších míst.

V Lanškrouně na Orlickoústecku, kde napršelo 73 milimetrů srážek, čistili ucpané kanály na autobusovém nádraží, blesk ve městě způsobil také požár rozvodny s půlmilionovou škodou. Ze zatopených ulic v Městečku Trnávce na Svitavsku vytahovali hasiči uvízlá vozidla.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!