Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povodňová voda už nakazila 13 lidí a pršet má dál

Česko

  15:45
OSTRAVA - Kvůli záplavám už onemocnělo jen na Novojičínsku 13 lidí. Dva z nich museli být hospitalizováni, ostatní jsou v domácím ošetření.

Lidé v zaplavených oblastech trpí nedostatkem pitné vody. foto: ČTK

Lidé se nakazili při odklízení následků záplav, které zasáhly Novojičínsko před týdnem. Jedním z důvodů je špatná kvalita pitné vody.

Všichni nemocní trpí podle ředitelky krajských hygieniků Heleny Šebákové průjmovým onemocněním doprovázeným zvracením a teplotami. "Ve všech 13 případech byl proveden odběr biologického materiálu. První výsledky jsou negativní," dodala ředitelka.

Červenec s sebou přinese další přeháňky a bouřky

První prázdninový měsíc bude teplotně průměrný, na srážky ale hodně bohatý. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu se mohou bouřky objevit kdekoli v republice až do pátečního večera.

Oblačnost, přeháňky a četné bouřky mají v průběhu první červencové dekády ustávat. Kolem 10. července by se měly objevovat jen ojediněle. Teplotní maxima pak příští týden vystoupají k 24 až 30 stupňům Celsia, k jeho konci klesnou mezi 19 až 25 stupňů.

Druhá červencová dekáda začne oblačností s místními přeháňkami, které budou postupně četnější. Maxima vystoupí k 20 až 26 stupňům, přechodně k 29 stupňům.

Posledních deset červencových dnů má být polojasných až oblačných. Ani v polovině prázdnin nezmizí přeháňky a bouřky. Teploty se budou pohybovat mezi 20 až 26 stupni Celsia, na úplném konci měsíce dosáhnou opět k tropické třicítce.

První dva lidé onemocněli průjmem ze znečištěné vody v sobotu.

V některých obcích na Novojičínsku trvají velké problémy s dodávkou pitné vody. V oblasti, která byla povodní zasažena, je asi 600 studní, které byly pro obyvatele jediným zdrojem pitné vody.

Například v Hodslavicích platí zákaz používat vodu z vodovodu. V jiných obcích mají lidé kontaminované studny. Bez dodávek kvalitní pitné vody je podle hygieniků i část Nového Jičína Straník. Obyvatele vodou zásobují tři cisterny.

Během povodní krajští hygienici postupně zavřeli 19 restaurací a výčepů, protože byly zaplavené nebo mají problémy s čistotou vody. Postižené provozovny byly v Životicích, Hodslavicích, Ženklavě, Kuníně a Šenově.

"Největší rozsah záplavového poškození je v Kuníně, kde byly zaplaveny sklepy, sklady potravin, nánosy bahna a jiných nečistot, navlhlé zdi, takže hrozí plíseň, musí se tam vysušovat a provádět desinfekce," řekla pracovnice z hygieny. Například v Hodslavicích jsou kvůli znečištěné vodě z vodovodu zavřené i tři restaurace, které voda nezaplavila. Ze zavřených restaurací jich zatím hygienici povolili otevřít šest, a to v Šenově, Mořkově, Ženklavě, v Bludovicích a v Loučce. Kontroly stravovacích zařízení na Novojičínsku podle hygieniků mohou trvat i měsíc.

Podle odhadů novojičínské radnice zasáhla minulý týden blesková povodeň na Novojičínsku asi 1000 nemovitostí. Celkem velká voda z domovů vyhnala si 4000 lidí. Přívaly vody si v celém Česku vyžádaly 13 životů a napáchaly škody dosahující několika miliard korun.

Autoři: ,