Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jihu Čech klesly hladiny řek. Stupeň ohrožení končí

Česko

  9:21
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeské řeky, jejichž hladiny v noci na neděli rozvodnil přívalový déšť, klesly pod stupeň ohrožení. Jižní Čechy ve středu večer opět zasáhly bouřky se silnými dešti, pokles hladin ale neovlivnily, řekla dnes českobudějovická hydroložka Kateřina Štěrbová.

Noční déšť zaplavil 30. června asi deset domů ve Strunkovicích nad Blanicí na Strakonicku. Obyvatelé odklízeli zničené zařízení. foto: ČTK

"V bouřkách, které včera přešly přes území jižních Čech, napršelo většinou kolem deseti až 20 milimetrů. V nejintenzivnějších jádrech to mohlo být až 70 milimetrů srážek. To způsobilo samozřejmě lokální problémy, ale na hladině větších řek se to v podstatě neprojevilo," uvedla Štěrbová.

Druhý povodňový stupeň překračuje Blanice v Bavorově a Heřmani, Vltava ve Spolí a Lužnice v Klenovicích. První povodňový stupeň - bdělost, platí na Malši, Lužnici, Blanici a Vltavě.

Bouřky na Pardubicku působily škody

Silné bouřky v Pardubickém kraji ve středu opět způsobily řadu škod. Hasiči vyjížděli k téměř 20 případům. Odřezávali popadané stromy, čerpali vodu odstraňovali bláto.

Bouřky opět večer zaměstnaly hasiče. Nejvíce práce měli na Českobudějovicku a Strakonicku. Většinou čerpali vodu po silných deštích. Blesk zasáhl půdní prostor hájovny ve Lhotce u Blatné, napáchal škodu 150.000 korun, řekl dnes operační důstojník jihočeských hasičů Václav Kulíř.

Kvůli přívalovému dešti, který v noci na neděli znovu rozvodnil jihočeské řeky, byly evakuovány stovky lidí na jihu Čech. Do 17. července platí v ohrožených oblastech stav nebezpečí. Škody půjdou podle odhadů do stovek milionů korun, největší napáchala rozvodněná Blanice.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!