31. května 2017 11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výdělky v sociálních službách se od července zvýší o 23 procent, schválila vláda

Bohuslav Sobotku při pietním aktu k 5. květnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotku při pietním aktu k 5. květnu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Výdělky v sociálních službách vzrostou od července o 23 procent. Pracovníci v kultuře či a nepedagogické profese ve školství si přilepší o 9,4 procenta. Nařízení, které mění tarifní tabulky, schválila ve středu vláda. Na twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vládní nařízení ruší tři z devíti platových tabulek. Řada pracovníků s nízkými výdělky se tak přesune do vyšších tarifů.

Odbory a poskytovatelé péče si dlouhodobě stěžovali na to, že kvůli nízkým výdělkům chybějí v Česku tisíce pečovatelek a pečovatelů, kteří by se starali o seniory a postižené. Hrozí tak omezení péče.

Zdravotní sestry, které pracují na směny u lůžek pacientů, si od července přilepší, protože se jim zvednou příplatky. Schválila to ve středu vláda, řekl novinářům ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Podle něj sestry dostanou navíc 2000 korun.

„Sestry, které pracují u lůžka samostatně, tedy ne pod dohledem v třísměnném či nepřetržitém provozu, dostanou přidáno o 2000 korun hrubého. Pocítí to ve své výplatě někdy kolem 5. srpna,“ uvedl Ludvík, který před nástupem na ministerstvo řídil pražskou fakultní nemocnici v Motole.

Podle ministra si přilepší sestry ve státních, krajských, soukromých i církevních zařízeních. Ministr dodal, že příplatek 2000 představuje nyní částku, kterou je možné „ufinancovat“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz