Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vydírání diamantového krále u soudu: Žít v cizině ti nepomůže, hrozil expolicista

Ladislav Kirschner se svým advokátem při včerejším soudním přelíčení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Kirschner se svým advokátem při včerejším soudním přelíčení. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Vydírání, zcizené diamanty za stovky milionů a jejich podivné převozy. To vše se probíralo během hlavního líčení v kauze vydírání podnikatele Luboše Říhy. Obžaloba viní bývalého detektiva protimafiánského útvaru Ladislava Kirschnera, že se snažil z majitele Diamonds International Corporation nátlakem vymoci milionové částky za služby. A to přesto, že mezi oběma muži existovala dohoda o narovnání. Říha odmítl platit a vše nahlásil policii.

Na případ upozornily LN. Soudce Vladimír Hermann si pozval k výslechu několik svědků. Jako první vypovídal bývalý člen Říhovy ochranky Jan Černý. Ten si spolu s Říhou loni v létě tajně nahrál telefonní konverzaci s Kirschnerem, který měl na starosti bezpečnost Říhova byznysu. Požadoval prý peníze za to, že vyřeší možné trestní stíhání.

„Pan Kirschner volal s tím, že po panu doktorovi požaduje 400 tisíc eur s tím, že zmíněný spis skutečně existuje jak na něj, tak na společnost a že má možnosti tento spis zlikvidovat. Že má známé na finanční úřadu, státním zastupitelství, soudu a policii,“ uvedl Černý před soudem.

Luboš Říha, český diamantový král

Luboš Říha.

Jenže nabídku soukromého detektiva Říha odmítl. „Byl tam od pana Kirschnera dovětek, ať si nemyslí, že když je v zahraničí, že je v bezpečí, protože on má své páky. A že to nejcennější, co má, je v České republice,“ dodal Černý.

Pro diamantového krále se stal nepohodlným

Kirschner, který byl v roce 1995 už jednou v jiném případu odsouzen za vydírání na 4,5 roku, tvrdí, že Říhu nevydíral. Jde podle něj o to, že se stal pro diamantového krále nepohodlným. Přišel prý na zajímavé stopy, jak se odehrála ztráta diamantů z jeho prodejny před dvěma lety. Tehdy se za podivných okolností ztratily cenné kameny za více než 200 milionů korun. Za další se mu prý nelíbily některé postupy D. I. C. Jako příklad zmínil převoz diamantů mimo Evropskou unii, při němž byli Kirschnerovi spolupracovníci na několik hodin zadrženi na celnici, a to údajně kvůli chybějícím dokladům k původu diamantů.

Psali jsme

To ale Říha, který se středečního jednání nezúčastnil, odmítá. „Klient mimo EU si chtěl vyřídit celní věci sám. Pro jistotu jsme se ptali i na Hospodářské komoře a Generálním ředitelství cel, ale přesnou odpověď jsme nedostali. Při příjezdu zásilky klient bohužel nebyl na místě a celníci požadovali složení kauce. Po jejím zaplacení si klient bez problémů zásilku převzal,“ řekl LN Říha.

A o převozech diamantů během jednání mluvili svědci ještě jednou. A to když před soud předstoupil Kirschnerův bývalý spolupracovník Lumír Němec, který měl na starosti transporty. Podle obžaloby po roztržce mezi Říhou a Kirschnerem došlo k podivné události. Při převozu diamantů za několik milionů údajně vůz zmizel z dohledu. Do prodejny v Praze dorazil až asi půl hodiny poté, co vedení D. I. C. zalarmovalo policii.
Němec u soudu vypověděl, že měl střevní problémy. Nicméně státní zástupkyně Zdeňka Galková ho upozornila, že během této indispozice si s Kirschnerem vzájemně 25krát volali. „Sedím na záchodě a Kirschner mi volá, tak mu odpovím,“ vysvětloval rok starý incident Němec.

Pátrání v Rusku

Jako červená nit se případem táhlo vyšetřování ztráty diamantů z roku 2012. Podle Karla Urbáře, kterého si na pátrání po domnělém pachateli krádeže najal Kirschner, úsilí soukromých detektivů přineslo ovoce. Na území Ruské federace byl na fotografii zachycen muž, který odpovídal osobě, která figurovala i na videonahrávce z loupeže a je považovaná za jistého Lebekina. Podle vyšetřovatele případu Petra Kvítka, jenž u soudu vypovídal, však policejní experti shodnost fotografie a záznamu nepotvrdili. Letos v květnu policie kauzu odložila.

Luboš Říha s Helenou Vondráčkovou.

Luboš Říha s Helenou Vondráčkovou.

Luboš Říha.

Luboš Říha.

Kvítek mimo jiné zmínil, že si majitel D. I. C. nepřál zveřejnit video z krádeže. K tomu policisté přikročili až rok po incidentu. S tímto výkladem však nesouhlasí Říhův právní zástupce.

„Můj klient si pouze nepřál, aby se zveřejněné vyšetřování dávalo do přímé spojitosti se společností D. I. C., protože by to mohlo poškodit její podnikání. Rozhodně však souhlasil, aby se zveřejnila samotná informace o krádeži a portrét muže, který diamanty odcizil. O to výslovně žádal ihned při prvním kontaktu s komisařem Kvítkem,“ řekl LN Michal Sýkora z advokátní kanceláře Tomáše Gřivny.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?