Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výhody oželím, ale nestěhuji se

Česko

Přijetí nového manažera trvá déle než v minulosti. Manažeři proto slevují z požadavků.

Jen jedno jim zůstává – nechuť stěhovat se za prací.

Trh práce se stále vyrovnává se situací vzniklou v loňském roce a nezaměstnaní jsou stále v těžké pozici, kdy musí slevovat ze svých nároků na práci, aby vůbec nějakou získali. A to platí i pro manažery.

„Kandidátům na manažerské pozice obecně trvá hledání nového uplatnění delší dobu a střední management je často nucen slevit ze svých požadavků,“ říká Tereza Žáková z portálu OnlinePráce.cz.

„Na trhu je spousta kvalifikovaných lidí, co aktivně hledají práci,“ potvrzuje Peter Hradil, ředitel společnosti Lydon Wells, který se specializuje na vyhledávání talentů. „A některé firmy se na rozdíl od minulých let namísto najímání headhunterů probírají životopisy, aby ušetřily náklady.“

Současně ale headhunteři dodávají, že situaci nelze zobecňovat: stále existují díry na trhu a úzce specializovaní profesionálové jsou nejen vítaní, ale také zoufale vyhledávaní. „Někteří specialisté například v technických oborech na trhu stále chybějí a je o ně velký boj,“ vysvětluje Peter Hradil.

S tím souhlasí i Tereza Žáková, jejíž portál má v první řadě na starosti recruitment, tedy širší výběr zaměstnanců. „Situace se stále výrazně liší jak v závislosti na jednotlivých regionech, tak i oborech. Některé obory stále pociťují nedostatek kvalitních a kvalifikovaných kandidátů, a zaměstnavatelé mění své požadavky na jejich praxi,“ říká Žáková.

Zatím nelze statisticky dokázat, zda je situace na trhu práce lepší, nebo horší než v dřívějších obdobích. Důvodem je, že stále ještě neskončilo ani první čtvrtletí. Ukazuje se ale, že situace je nadále velmi nejistá. Mnohdy jsou firmy nuceny přehodnotit výběr kandidáta z důvodů šetření mzdových nákladů a zaměstnaneckých benefitů. Objevuje se také zvýšený zájem o talentované absolventy a juniorní kandidáty, a to i přesto, že je třeba jim věnovat větší péči – pořád totiž tito lidé znamenají menší finanční nároky. Přestože situace nezaměstnaných manažerů není nijak jednoduchá a musí se smiřovat s menšími platy i s méně zajímavou pracovní náplní, tradiční nechuť k dojíždění za prací v Česku stále přetrvává. „Bohužel se v České republice stále drží trend hledání zaměstnání v místě bydliště a flexibilita stále klesá,“ říká Linda Hradilová, šéfka rozvoje byznysu společnosti Lydon Wells. „Zabýváme se aktivním vyhledáváním kandidátů a pracujeme i pro klienty, kteří potřebují profesionály na zahraniční pozice, takže se zaměřujeme na vyhledávání napříč různými zeměmi. Češi však většinou nejsou ochotni stěhovat se za prací do zahraničí, a to ani na východ od českých hranic, ani na západ,“ tvrdí Hradilová.

Výhodu zde proto podle ní mají profesionálové z východní Evropy, kteří jsou podle jejích slov daleko flexibilnější.

Výjimku tvoří podle Terezy Žákové z portálu OnlinePráce.cz manažeři výrobních společností, kteří jsou na cestování a stěhování zvyklí, a většinou se mu nebrání.

Manažery v Česku jinak do značné míry „uspává“ fakt, že většina ústředí mezinárodních obchodních firem či finančních institucí sídlí v Praze či v Brně, takže kvůli změně zaměstnavatele či pozice se tady zpravidla nikdo stěhovat nemusí. „Ti manažeři, kteří pocházejí z regionů, většinou počítají s tím, že se v případě kariérního růstu a zajímavé nabídky budou muset přestěhovat,“ říká Tereza Žáková. „Zda se novému prostředí přizpůsobí, pak záleží jen na jejich přístupu a rodinné situaci a samozřejmě na nabídce zaměstnavatele.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!