Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhrál šestkrát slavnou rallye, teď má hlídat české silnice

Česko

  11:30
PRAHA - Ministerstvo dopravy zaměstná závodníka Karla Lopraise, má zaštiťovat bezpečnostní akce a radit se zákony.

Karel Loprais foto: ČTK

Ještě před šesti lety brázdil jako elitní jezdec ve své tatrovce

LOPRAISOVÉ NA DOPRAVĚ

* Dvaašedesátiletý Karel Loprais vyhrál v kategorii kamionů celkem šestkrát dakarskou rallye, která je považována za jeden z nejtěžších automobilových závodů na světě. Aktivní kariéru ukončil v roce 2005, kdy kvůli problémům se zády z Dakaru odstoupil.

Ministerstvo dopravy má na něj "spadeno" od příchodu nynějšího ministra Radka Šmerdy. Ten tehdy v roli náměstka Víta Bárty považoval Lopraise za vhodného adepta na uvolněný post šéfa BESIP. Nyní mu nabídl zaštiťovací roli nad všemi akcemi BESIP a funkci šéfa poradního sboru.

* Jednatřicetiletý Aleš Loprais svého strýce v kokpitu závodního kamionu nahradil. Je pravidelným účastníkem na Rallye Dakar. Co se týče kontaktu s ministerstvem ale svého strýce předhonil. Jako jednatel společnosti Clark Oil před čtyřmi lety dodal BESIP 25 tisíc energetických nápojů za 1 milion korun.

Saharu. Nyní nastupuje šestinásobný vítěz Rallye Dakar Karel Loprais na ministerstvo dopravy.

Vyhlédl si ho novopečený ministr Radek Šmerda, který chce z Lopraise udělat jakýsi symbol bezpečnosti silničního provozu v Česku. Závodník by měl navíc nahradit poslance VV Stanislava Humla v roli šéfa poradního sboru, který bude posuzovat nově připravované silniční zákony.

"Hodláme využít jeho dlouholetých zkušeností. Měl by zvýšit kredit celého BESIP, zúčastňovat se akcí v regionech a být jakousi záštitou celé naší práce v oblasti bezpečnosti," popsal první část Lopraisových úkolů mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

"Po tomto člověku také chceme, aby vedl i nějaký poradní tým, který se v tuto chvíli buduje místo zrušené Humlovy komise. Měl by i lví podíl na jejím složení," dodal další porci pravomocí.

Loprais má mít s ministerstvem zaměstnaneckou smlouvu a za svoji práci bude honorován.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat