Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vykořisťovaní Rumuni jsou doma

Česko

PLZEŇ Rumunští dělníci, které údajně vykořisťovali jejich plzeňští zaměstnavatelé, už odjeli z Česka. Cizinci se podle dostupných informací v pátek v soukromé firmě vzbouřili proti špatným podmínkám v práci i v ubytování. Dostávali prý méně peněz, než měli slíbeno, a žili v nepřijatelných hygienických podmínkách.

Policie v pátek večer řešila potyčku mužů. V souvislosti s ní zadržela a v sobotu obvinila tři cizince a jednoho Čecha z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu o ublížení na zdraví.

„Kolem druhé odpoledne cizinci telefonovali na tísňovou linku 112 s tím, že dochází k fyzickým atakům a dva z nich byli druhou skupinou odvezeni neznámo kam,“ popsala policejní mluvčí Martina Kohoutová, co předcházelo zadržení čtveřice mužů. Zaměstnanci pak během pátku a soboty přicházeli na policii a dožadovali se cesty domů.

Rumuni pracovali v Plzni prý asi tři měsíce, dělali například vánoční dekorace a věnečky na hřbitov. „Slíbili nám 750 eur (18 500 korun) za měsíc, ale dostávali jsme zhruba 500 korun týdně,“ řekla jedna z žen.

„Některým bylo vyhrožováno, kdyby chtěli odjet. Na druhou stranu jsme stále věřili, že dostaneme peníze, slibovali nám to,“ doplnila. V pátek prý lidé, které cizinci nazývají ochrankou nebo bodyguardy, přímo na pracovišti zbili jednoho muže.

„Když jsem se pokusila zeptat proč, bylo mi řečeno, že mám mlčet, nebo se mi stane to samé,“ uvedla.

Podle mladšího muže měli pracovníci i špatné podmínky na ubytovně – na jednu sprchu připadlo 30 lidí, často netekla ani teplá voda. Každá stížnost však údajně končila jen dalším vyhrožováním. „Pracovali jsme 12 hodin denně a dostávali maximálně jedno euro (25 korun) za hodinu, poslední dobou jsme nedostali žádnou výplatu,“ přiblížili situaci další cizinci. Ve firmě pracovali prý i bez řádné smlouvy, a když se domáhali zaplacení své práce a lepších podmínek, bylo jim řečeno, že nic neznamenají. Policie, kam nespokojení cizinci přicházeli, se obrátila pro pomoc mimo jiné i na plzeňský magistrát. „Pak bylo rozhodnuto, že se vyhoví jejich žádosti o repatriaci domů. Autobusy objednal magistrát na žádost policie, náklady s tím spojené budou dosahovat kolem 400 000 korun. Budou refundované zřejmě z prostředků ministerstva vnitra,“ řekl vedoucí oboru krizového řízení Magistrátu města Plzně Petr Liška. Cizincům pomáhali také pracovníci sociálního odboru magistrátu a místní diecézní charity.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...