Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vykřikovali Sieg Heil v baru, jdou do vězení

Česko

  13:37
TEPLICE - Teplický okresní soud poslal na 18 měsíců a šest měsíců do vězení Jana Dufka a Petra Nikoluka z Duchcova na Teplicku. Oba se před několika lety nechali natočit na video, jak svlečení do půli těla hajlují na narozeninové oslavě v jednom z duchcovských barů.
Vězení - ilustrační foto.

Vězení. foto: ABDELHAK SENNA AFP

Na oslavě byla vyvěšena i vlajka s hákovým křížem. Dufka soud navíc uznal vinným z toho, že si opatřil a prodal funkční samopal a neoprávněně několik měsíců pobíral sociální dávky. Rozsudek není pravomocný, oba muži se proti němu na místě odvolali.

Oba muži se u soudu hájili tím, že byli opilí a hajlováním nechtěli nijak propagovat nacismus. Podle nich se videozáznam neměl dostat na veřejnost. Podle státního zástupce nebyli ale souzeni za to, že pořídili a zveřejnili záznam, ale za to, co udělali. Upozornil na to, že oba také vůbec nad svým činem neprojevili lítost.

Politolog a odborník na extremismus Zdeněk Zbořil dnes u soudu řekl, že výkřiky Sieg heil nebo Ein Volk, ein Führer, které muži vykřikovali, jsou typická nacistická hesla. Také jednoznačně identifikoval Dufkovo tetování, který má na těle portrét Adolfa Hitlera a říšskou orlici s hákovým křížem a dubovými ratolestmi.

Soudce Miroslav Čapek v odůvodnění rozsudku řekl, že za tetování Dufka netrestá, protože se nepodařilo prokázat, že by je měl v době spáchání činu. Naopak se prý jednoznačně prokázalo, že muži veřejně propagovali ideologii, která směřuje k potlačování práv jiných lidí. Podle něho nelze využít argument, že hajlovali na uzavřené akci, protože i lidé, kteří zde byli, jsou veřejnost, i když mohou vyznávat podobné myšlenky. "Tohle chování není přípustné a nebude tolerováno," prohlásil.

Dodal, že se nelze ani vymlouvat na to, že video nemělo být zveřejněno, objevilo se totiž na stránkách hnutí Antifa, které se k němu muselo nějak dostat. Vysvětlil, že je to podobné, jako by policie při vyšetřování krádeže našla v ukradeném počítači dětskou pornografii. Nikdo by se prý pak nedivil tomu, kdyby majitele počítače policisté začali stíhat za její držení.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat