Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VÝLET Za zlatem po stopách permoníků

Česko

Středně obtížná naučná stezka zavede turisty na Zlatou horu. Putování podél někdejších důlních děl začíná v Ražicích nedaleko Písku.

Zlato v naší kultuře symbolizuje moc. Odhaduje se, že lidstvo za dobu své existence vytěžilo asi 80 000 tun zlata. Současné zásoby tohoto kovu nejsou o mnoho menší, asi 75 000 tun.

Ekologové by mohli jásat, taková recyklace je u jiných surovin nemyslitelná. V Čechách je zlato přimíšeno v hydrotermálních křemenných žilách, druhotně se dostalo i do náplavů řek.

Zlatá hora již svým jménem naznačuje naleziště zlata. V terénu najdeme větší počet pozůstatků po jamách a šachticích. Místa, kde se kutalo, jsou soustředěna do několika skupin. Podle nálezů žilného křemene lze předpokládat, že se zde zlato vyskytovalo v křemenných, nepříliš mocných žilách. Kdy se zde dolovalo, není známo, patrně to bylo někdy ve středověku. Podobně nelze určit ani hloubku někdejších důlních děl.

V lese se zachovaly kruhové sníženiny, pravděpodobně ústí šachtic. Často u nich bývá obval z vytěžené hlušiny. Jakou mocnost měla zlatonosná žíla, ani kolik obsahovala zlata, nevíme. Snad nejznámější nález zlata (přesněji šlo o přirozenou slitinu zlata a stříbra – elektrum) pochází z Křepic u Vodňan, které jsou odtud vzdálené jen asi 13 kilometrů. Plechy měřily až 10x5 cm, celková váha přitom přesahovala kilogram. Zlato se těžilo i v nedalekých Píseckých horách. Tamní doly byly prozkoumány archeology, takže o nich máme dostatek informací.

Na tabulích naučné stezky najdou návštěvníci zároveň příběh permoníků a ducha Zlaté hory, pohádku se silným ekologickým a morálním podtextem.

Text a foto z knihy Karel Drábek: Naučné stezky a trasy II. Jihočeský kraj, vydalo nakladatelství Dokořán 2007. www.dokoran.cz

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat