20. listopadu 2017 8:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výměnu pěti Čechů zadržených v Libanonu za Fajáda vyjednal bratr ministra Pelikána

Alí Fajád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alí Fajád | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Výměnu libanonského agenta Alího Fajáda za pětici Čechů unesených v Libanonu vyjednal arabista a starší bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán. O výměně nejen vyjednával, ale při výměně také vyčkával v Bejrútu jako pojistka pro tamní vládu. Píše o tom server Aktuálně.cz na základě informací od čtyř vysoce důvěryhodných zdrojů.

 Ministrův bratr je světově uznávaným arabistou a v Libanonu nějaký čas i studoval, výhodou bylo i jeho muslimské vyznání, píše web. Pověřovací dokument podepsal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

„Petr Pelikán má mou plnou důvěru a závazky, které mým jménem přijme, dodržím,“ píše se podle webu na konci pověření, které v lednu podepsal ministr Pelikán. Ministr ani jeho bratr se k informacím nevyjádřili.

Arabista Petr Pelikán pobýval v Libanonu, dokud nebyli vězni z obou zemí propuštěni

Před Pelikánovým starším bratrem se o propuštění Čechů snažila česká diplomacie a tajné služby včetně Vojenského zpravodajství, které mělo mezi unesenými svého agenta. Vyjednávání ale nešlo hladce a v době, kdy do případu vstoupil arabista Pelikán, byly navíc tajné služby mezi sebou rozhádané a spolupráce vázla, uvádí web. 

Když Petr Pelikán nakonec výměnu vyjednal, sám se nabídl, že se do Libanonu vrátí na dobu, než vězni v obou zemích budou propuštěni. Bylo to gesto dobré vůle, řekl webu jeden ze zdrojů.

Pětice Čechů zmizela v červenci 2015 v libanonském údolí Bikáa.

Pětice Čechů zmizela v červenci 2015 v libanonském údolí Bikáa.

Češi byli propuštěni ze zajetí v únoru 2016

Pětice Čechů zmizela v Libanonu v červenci 2015, mezi nimi byli příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, advokát Jan Švarc, překladatel Adam si a dvojice novinářů jindřichohradecké televize Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Zadržení byli propuštěni v únoru 2016. V den, kdy se vraceli do vlasti, byl z české vazby propuštěn Libanonec Alí Fajád. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pětice unesených bylo to, aby Česko nevydalo zadržovaného Fajáda do USA. Spojené státy požádaly o jeho vydání kvůli podezření, že je napojený na teroristickou organizaci.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz