Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Vypnutý internet? Existují řešení

Česko

Klíče ke korunovačním klenotům má sedm významných Čechů.

K českému internetu by jich bylo třeba přes tisíc.

PRAHA Třináct set. Zhruba tolik poskytovatelů internetu nyní registruje Český telekomunikační úřad. I přesto je teoreticky možné, že všichni najednou vypnou signál. V případě ohrožení může síť v uzlových místech díky zákonu z roku 2008 odpojit policie. Schválením nové legislativy tak česká vláda reagovala na trend ve světě, kdy jednotlivé vlády chtěly blokováním komunikačních kanálů zamezit teroristickým útokům. „Souhlas provozovatele nepotřebujeme, pouze jej zpětně informujeme, pokud nám to zákon umožní,“ vysvětluje mluvčí Policejního prezidia Pavel Melša.

Lokální rušení signálu si čeští kriminalisté vyzkoušeli například při návštěvě papeže nebo amerického prezidenta Baracka Obamy.

K plošnému odpojení zatím sice nebyl důvod, kvůli občasným bezpečnostním hrozbám je však možné, že by k němu jednou dojít mohlo.

Kolaps armády? Jen ve filmech Katastrofické scénáře ve sci-fi filmech mluví v souvislosti s pádem internetu o totálním chaosu. V české kotlině nic podobného nehrozí.

„Pro takové případy máme své nezávislé komunikační prostředky, hasiči a policisté by používali vysílačky a intranet,“ přibližuje Hana Malá z ministerstva vnitra.

Ze zrušení připojení nemá obavy ani armáda. „Provozujeme vlastní od internetu oddělené systémy pro hlasové i datové přenosy, a to jak v utajovaném, tak i neutajovaném režimu,“ nebojí se výpadku Jan Šulc z generálního štábu.

Na některých oblastech by se fungování v režimu „offline“ podepsalo daleko citelněji. Například posílání e-mailů, kterých denně projde českou sítí několik desítek milionů. „Varianta Egypt, kdy by z vyšší moci došlo u všech poskytovatelů k omezování internetu, nemá východisko,“ říká mluvčí portálu Seznam. cz Veronika Rozumková.

Úlohu hlavního média by musel převzít veřejnoprávní Český rozhlas. Stejně jako pro přírodní katastrofy či velké havárie má i pro tuto situaci připraven krizový plán. „Logicky by to znamenalo úpravu vysílání a výrazné navýšení mluveného slova,“ říká mluvčí René Zavoral.

Jedinou náhradou by tak při vypnutí pevných sítí mohlo být bezdrátové připojení WiFi. Jenže podle Jany Kudrnáčové z Českého telekomunikačního úřadu není spolehlivé a má omezené možnosti.

I přes kritiku obhájců svobody projevu nyní třeba americký Senát řeší, jestli svěřit pravomoc vypnout internet do rukou prezidenta. Aby mohl v případě nebezpečí klíčové body sítě ovládat. Čeští zákonodárci se k podobnému kroku nechystají.

***

Internet není jen jedna síť, ale soustava vzájemně propojených počítačových sítí, které jsou založeny na společné filozofii a protokolech. Jejich propojení je tak dokonalé, že se běžnému uživateli jeví jako jeden celek.

V Česku je zaregistrováno

20 poskytovatelů internetu prostřednictvím ADSL

48 poskytovatelů internetu prostřednictvím kabelové televize

125 poskytovatelů internetu prostřednictvím optických nebo kombinovaných hybridních sítí (optika + LAN)

1100 poskytovatelů internetu prostřednictvím bezdrátové technologie WiFi

6,68 milionu bylo v roce 2009 uživatelů internetu v Česku

denně odbaví 17milionů příchozích e-mailů 8milionů odchozích e-mailů 136milionů tolik zpráv vyhodnotil jako nevyžádanou poštu

Jednotlivé sítě propojují takzvané uzly. V praxi to vypadá tak, že pokud uživatel ze sítě A komunikuje s někým ze sítě B, uzel slouží jako jejich spojka. V Česku jsou taková hlavní místa (peeringová centra) na čtyřech budovách v Praze a ta komunikují s regionálními.

Autor: