Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výrok na adresu Romů jsem přehnal, kaje se kandidát na ombudsmana

Česko

  7:00aktualizováno  12:27
PRAHA - Prezident Miloš Zeman ho v neděli navrhl na místo veřejného ochránce lidských práv. Sociálního demokrata Stanislava Křečka přitom paradoxně dlouhodobě kritizuje lidskoprávní organizace za jeho nekorektní výroky na účet Romů a romských aktivistů. Křeček před volbou ombudsmana svoje výroky mírní. "Mohl jsem si to odpustit," rekapituloval pro server Lidovky.cz.

Nově zvolený zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček . foto: ČTK

Naposledy na Křečkovy výroky upozornil ve středu na sociálních sítích spolek Romea. "Co si myslí prezidentův kandidát na ombudsmana Stanislav Křeček o Romech? Čtěte!" vyzývá organizace uživatele u fotografie zachycující Křečkův facebookový profil.

Rozšiřuje předsudky, tvrdí sdružení

Dosavadní zástupce ombudsmana Stanislav Křeček (ČSSD) totiž v létě minulého roku sdílel článek o romských výtržnících a k němu připsal: "To bude zase křiku o diskriminaci, rasismu a fašismu..." Podle spolku Romea je status o to závažnější, že byl napsán v období vrcholících protiromských demonstrací. "Podivujeme se nad tím, jak může v takové době zástupce ombudsmana dál rozšiřovat předsudky, že Romové si jen stěžují. Romové a romské organizace se přece nezastávají žádných gaunerů, kteří někoho napadají," zlobí se ředitel neziskovky Zdeněk Ryšavý.

Měl jsem si ten výrok odpustit, kaje se po půl roce Stanislav Křeček.

Křeček teď svoje slova mírní. "Mohl jsem si to odpustit, to má pan Ryšavý asi pravdu," zamýšlí se. Zároveň svůj názor brání. Nic prý nenapsal ve zlé vůli. "Ta reakce byla na problém nerovného přístupu. Pokud policie zasahuje, má zasahovat proti všem, kteří dělají nepořádek. Problém je v tom, že pokud někdy zasáhne proti Romům, určitá část aktivistů má vždy pocit, že to je rasistický postup," řekl serveru Lidovky.cz.

Sílící extremismus

Není to poprvé, co je Křeček za své výroky kritizován

V dubnu 2013 byl Stanislav Křeček zvolen zástupcem ombudsmana. Při loučení s poslanci pronesl větu o svém novém pracovišti v Brně, za kterou je mnohými velmi kritizován. "Bylo mi tady s vámi dobře. Ale jak by napsal ruský autor devatenáctého století, odcházím pracovat do vzdálené gubernie."

Právě podobné chování aktivistů podle Křečka podněcuje k rostoucí nenávisti extremistických skupin. "Když někde demonstruje pár nácků, tak mi to nevadí, ti to budou dělat vždycky. Nebezpečné ovšem je, když maminka s kočárkem a důchodce řeknou, že mají pravdu," vysvětluje zástupce ombudsmana Křeček.

Romea výrok připomněla poté, co prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce oznámil, že na post veřejného ochránce práv navrhne bývalého šéfa legislativní rady vlády Pavla Zářeckého a právě současného zástupce ombudsmana Stanislava Křečka.

Rozdělování, nebo sjednocování?

"Prezident může navrhnout, koho chce, já se nad tím ale podivuji. Když si ten status vyhledáte a podíváte se na diskuzi pod ním, uvidíte, co jedna taková věta udělá. To je další rozdmýchávání a rozdělování společnosti. Od možného ombudsmana velmi zvláštní," podotýká Ryšavý.

Křeček přitom svoje chování vnímá přesně opačně. "Musíme společnost sjednocovat. Právě proto bych chtěl, abychom k těmhle věcem přistupovali rovně," říká možný budoucí veřejný obhájce práv. Přiznává ale, že kdyby byl na post zvolen, musel by si na podobná vyjádření dát pozor.

Nového ombudsmana zvolí sněmovna v únoru. Vybírat bude z několika kandidátů poté, co v prosinci z funkce odstoupil Pavel Varvařovský. Senát jako kandidátku nominoval bývalou disidentku Annu Šabatovou, mluví se i o jedné z prezidentských kandidátek Táně Fischerové.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat