Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Nevtípil končí u policie. Lhůta se formálně prodlužovat nemusí

Andrej Babiš (vlevo) a prezident Miloš Zeman při inspekci Čapího hnízda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš (vlevo) a prezident Miloš Zeman při inspekci Čapího hnízda. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Policisté nemusí formálně prodlužovat lhůtu pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, prodloužena bude fakticky tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení. Vyplývá to z dnešního vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly. Lhůta je stanovena do soboty 15. května.

Ekonomický deník s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil ke konci května skončí u pražské policie, odchází do civilu. V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.

Policista Pavel Nevtípil (vpravo) a státní zástupce Jaroslav Šaroch (vlevo)...

Pavel Nevtípil (vpravo) a státní zástupce Jaroslav Šaroch

Server Seznam Zprávy minulý týden informoval o tom, že Nevtípil pozval na konec května oba obviněné, aby se seznámili se spisem. Z trestního řádu vyplývá, že seznámení se spisem umožní policie ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. Lhůta pro skončení vyšetřování byla dosud stanovena do 15. května, podle Cimbaly nyní není možné určit, jak dlouho ještě vyšetřování potrvá.

Farma Čapí hnízdo.
Andrej Babiš (vlevo) a prezident Miloš Zeman při inspekci Čapího hnízda.

„S ohledem na skutečnost, že do současné doby nebyl spisový materiál s konečným návrhem státnímu zástupci předložen, s ohledem na skutečnost, že nynější fáze přípravného řízení bude pokračovat nejméně ve spojení s úkonem seznámení obviněných a jejich obhájců se spisem, vyřešením otázky případných návrhů na doplnění dokazování a zpracováním konečného návrhu ze strany policejního orgánu, dojde k prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování fakticky tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení, bez kterých není v zásadě ani možné vyšetřování formálně ukončit a spisový materiál státnímu zástupci předložit,“ uvedl Cimbala.

Podle Seznam Zpráv pozval vyšetřovatel Babiše na 25. května, Mayerovou pak na 24. května. Obvinění ani jejich obhájci možnost nahlédnutí do spisu využít nemusí. Babiš i Mayerová mohou podle trestního řádu učinit návrhy na doplnění vyšetřování, pokud je však policie nepovažuje za nutné, může tyto návrhy odmítnout. Po skončení vyšetřování pak policie předá spis státnímu zástupci, ten může následně podat obžalobu. Může ale rozhodnout i jinak, například stíhání zastavit nebo s obviněnými sjednat dohodu o vině a trestu.

Ekonomický deník uvedl, že Nevtípil podle jeho zdrojů u policie končí kvůli „tlakům, sledování a odposlouchávání kvůli kauze Bereta“. V té čelí několik lidí obžalobě pro údajné vynášení informací z trestních řízení. Nevtípil byl podle webu údajně prověřován i kvůli kauze Vladimíra Sitty. Podle dřívějších informací médií měl Nevtípil kauzu Neograph na starosti, soudkyně pražského vrchního soudu v rozsudku zkritizovala jeho práci při vyšetřování. Na základě rozsudku pak Nevtípila prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

„Pražská policie zpravidla informuje o personálních záležitostech pouze v souvislosti se změnami v řadách vrcholného managementu. Komentovat personální záležitosti konkrétních policistů nebo občanských zaměstnanců nám nepřísluší,“ uvedl na žádost o potvrzení informací Ekonomického deníku mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....