130 let

Andrej Babiš na tiskové konferenci. | foto: Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno

Policie navrhla obžalovat Babiše a Mayerovou v kauze Čapí hnízdo. Návrh posoudí státní zástupce

Česko
  •   13:07aktualizováno  14:56
Policie v pondělí navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Podrobnosti o právní kvalifikaci doplnila policie na twitteru. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak.

Babiš zopakoval, že má dotační kauzu Čapí hnízdo za účelovou a uměle vykonstruovanou. Jeho postoj k ní je stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo, sdělil v reakci na návrh policie podat na něj obžalobu. Premiér dodal, že věří v spravedlnost justičního systému.

„Mě už to ani nepřekvapuje, ani to, že se tato věc objeví vždy před volbami. Jde o zcela účelovou a uměle vytvořenou pseudokauzu, která je stará 14 let a vyšetřování se táhne pět let. A už jednou byla státním zástupcem zastavena. Můj postoj k ní je nadále stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám. Zároveň stále věřím, že náš justiční systém je spravedlivý a v této věci se to, doufám, ukáže,“ napsal Babiš.

Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Nevtípil končí u policie. Lhůta se formálně prodlužovat nemusí

Mayerová, která nyní používá své dívčí příjmení Nagyová, řekla, že se k věci nebude vyjadřovat. „Já to ponechám už bez komentáře, k tomu není co říct,“ řekla. V minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

„Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako kauza Čapí hnízdo předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci. Předložený spisový materiál má rozsah čítající přes 34 000 listů a státní zástupce se jím bude nyní zabývat, aby mohl rozhodnout, zda ve věci podá obžalobu, zastaví trestní stíhání či vyřídí věc jinak,“ uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. 

Andrej Babiš (vlevo) a prezident Miloš Zeman při inspekci Čapího hnízda
Čapí hnízdo.

Mluvčí doplnil, že o způsobu vyřízení věci bude veřejnost informována prostřednictvím sdělovacích prostředků. „V průběhu studování spisového materiálu a zpracovávání věci státním zástupcem nebudeme poskytovat další a bližší informace,“ dodal Cimbala.

Informaci na svém profilu na twitteru potvrdili i policisté. „Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pražské policie ukončili vyšetřování případu Čapí hnízdo. V této souvislosti dnes podali na Městské státní zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby dvou lidí pro trestné činy poškození finančních zájmů EU a dotační podvod,“ uvedli.

Obhájci obou obviněných Josef a Michael Bartončíkovi se byli minulý týden v budově pražské policie seznámit s policejním spisem, následně Josef Bartončík avizoval, že policii navrhne další důkazy. Trestní řád ale uvádí, že pokud policie nepovažuje návrhy obhájců na doplnění vyšetřování za nutné, může je odmítnout.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie stejně jako nyní navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

Ekonomický deník v polovině května s odkazem na nejmenované zdroje informoval, že vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil k dnešnímu dni končí u policie, odchází do civilu. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk tuto informaci nepotvrdil. 

„Pražská policie zpravidla informuje o personálních záležitostech pouze v souvislosti se změnami v řadách vrcholného managementu. Komentovat personální záležitosti konkrétních policistů nebo občanských zaměstnanců nám nepřísluší,“ uvedl před dvěma týdny Daněk.

Kauza Čapí hnízdo se šetří od roku 2015, stále není u konce

  • V kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo čelí v současnosti trestnímu stíhání premiér Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Mayerová. Původně přitom policisté obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny nebo tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání všech lidí kromě předsedy vlády a Mayerové ale bylo postupně zastaveno a státní zástupce tak rozhodl i v případě Babiše a jeho exporadkyně. V tomto případě zasáhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který v prosinci 2019 stíhání obnovil.
  • Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo tak není ani po několika letech ukončeno. Lhůta k jeho dokončení byla kriminalistům již několikrát prodloužena, naposledy byl na konci letošního února stanoven termín nejpozději na polovinu května. Poté byla lhůta fakticky prodloužena tím, že budou dále činěny úkony přípravného řízení. Na začátku května informoval server Seznam Zprávy, že vyšetřovatel Pavel Nevtípil z pražské policie pozval Babiše i Mayerovou, aby se seznámili se spisem. Podle nejmenovaných zdrojů Ekonomického deníku Nevtípil ke konci května skončí u pražské policie, odchází do civilu. Mluvčí pražských policistů tuto informaci nepotvrdil. Se spisem se nakonec seznámili obhájci Babiše a Mayerové Josef a Michael Bartončíkovi 24. května. Dnes policie navrhla Babiše a Mayerovou obžalovat. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak.
  • Mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala loni v listopadu řekl, že se případ může protáhnout až do roku 2021, protože není možné upřesnit, jaké úkony vyšetřovatelům zbývají. Už předtím Cimbala řekl, že jsou spojené s vyžádáním právní pomoci v zahraničí.
  • Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Babišovu Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.
  • Premiér, který vinu dlouhodobě odmítá, byl v říjnu 2017 kvůli postupu při financování Farmy Čapí hnízdo obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Předloni v dubnu ho policisté navrhli obžalovat. V září 2019 ale městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) trestní stíhání Babiše i ostatních obviněných zastavilo (stíhání Babišova syna Andreje Babiše mladšího bylo už dřív z kauzy vyčleněno a koncem října 2019 policie navrhla zastavení jeho stíhání).
  • Šéf pražských žalobců Martin Erazím tehdy sdělil, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale v prosinci 2019 usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a Mayerové zrušil. Podle něj bylo nezákonné a předčasné. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak skončilo. Definitivní zastavení stíhání se týkalo Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena orgánů farmy Josefa Nenadála.
  • Prezident Miloš Zeman v minulosti uvedl, že kdyby bylo stíhání Babiše obnoveno, rozhodne o takzvané abolici. V jejím důsledku by pak bylo další premiérovo stíhání nepřípustné. Babiš v prosinci 2019 řekl, že pokračování svého stíhání v kauze Čapí hnízdo očekával. Uvedl rovněž, že případnou abolici prezidenta odmítne, protože nic protizákonného nespáchal. Opozice Babiše vyzvala, aby zvážil odstoupení. Prezident Zeman následně potvrdil, že Babišovi abolici neudělí.
  • Server Seznam Zprávy s odkazem na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce koncem roku 2019 uvedl, že dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch by se měl v kauze zabývat tím, zda farma dotaci opravdu potřebovala. Šaroch podle serveru musí také prověřit, zda Babiš není takzvaným nepřímým pachatelem. "To znamená, jestli získání 50milionové dotace na stavby kongresové farmy na Benešovsku neřídil z pozadí - aniž v tom sám figuroval," uvedl Seznam Zprávy.
  • Loni v lednu bylo zveřejněno, že Šaroch nemusí znovu žádat Sněmovnu o vydání Babiše k trestnímu stíhání v kauze. Podle Šarocha se proti premiérovi stále vede stejné stíhání, ke kterému již byl vydán. Policie i Šaroch musí respektovat právní názor nejvyššího státního zástupce Zemana, podle nějž je nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která podepsala žádost o dotaci.
  • Šaroch také loni v únoru zastavil stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo, a to ze stejného důvodu jako u obviněných v hlavní části kauzy, tedy proto, že skutek není trestným činem. Nejvyšší státní zastupitelství usnesení přezkoumalo a ponechalo v platnosti. Trestní stíhání Babiše mladšího, který žije ve Švýcarsku, tak definitivně koncem února skončilo. Nejvyšší státní zastupitelství přitom zohlednilo i zdravotní stav Babiše mladšího. Letos v únoru policie odložila i případ údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym v roce 2017, podle ní rovněž nešlo ani o přestupek. Babiš mladší poslal v lednu 2018 policii podle médií e-maily, v nichž psal, že byl unesen kvůli kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo.
  • Letos v březnu uvedl Městský soud v Praze, že rozhodnutí ministerstva financí neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. Pravomocně tak vyhověl správní žalobě organizace Kverulant. Ministerstvo k tomu uvedlo, že postupovalo plně v souladu s požadavkem Evropské komise i Městského státního zastupitelství, podle kterých bylo zveřejnění zprávy v plném rozsahu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nepřípustné. "Neprodleně poté, co jsme byli v dubnu 2018 státním zastupitelstvím informováni, že zveřejněním zprávy již nehrozí maření probíhajícího trestního řízení, ministerstvo financí zprávu poskytlo," uvedl mluvčí úřadu Michal Žurovec. Zprávu MF podle něho spolku poslalo 19. července 2018. OLAF šetřil udělení evropské dotace 50 milionů korun Farmě Čapí hnízdo od roku 2016. V prosinci 2017 vyšetřování ukončil s tím, že existuje podezření na dotační podvod. Závěry zaslal ministerstvu financí, které v lednu 2018 zveřejnilo pouze tři odstavce závěrů. O týden později přinesly servery Aktuálně.cz a iHNED.cz kompletní znění zprávy. Ta se tedy nakonec dostala na veřejnost, ale neoficiální cestou.
Autor: ČTK