Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

VÝSLECH

Česko

Andrea Vocilková

dermatoložka

S létem přichází období cestování, koupání a pohybu v přírodě. Opalování přináší řadu rizik, od vrásek přes rychlejší stárnutí pokožky až po vznik kožních nádorů. Co lze udělat pro lepší ochranu své pokožky, se dermatoložky on-line ptali čtenáři LN.

* Je nutné se mazat při pobytu venku, pokud pobývám střídavě na sluníčku a ve stínu – například při nějaké práci?

Chránit se proti slunci je nutné nejen v době odpočinku, ale samozřejmě i při práci, při sportu. Někdy je výhodnější zvolit mechanické prostředky – vhodné oblečení včetně klobouku. Krémy použijeme jako doplněk.

* Existuje opalovací přípravek, který by plně chránil pokožku proti UVA i UVB celý den za běžných podmínek, tedy když se nekoupeme, neutíráme ručníkem apod.?

Účinnost ochrany proti UV záření závisí jednak na typu filtru, který je v přípravku použit, a dále na tom, na jaký typ pleti je aplikován. Nejvyšší možnou ochranu poskytují přípravky značené podle současné legislativy 50+. Mělo by na nich být uvedeno, zda chrání podle UVA i UVB složce. Spolehlivost je také závislá na dodržení doporučení na obalu – množství naneseného přípravku, četnost použití.

* Co říkáte na to, jak jsou Češi hloupí a válí se na slunci jako pecky? Byli jsme nějakou dobu na Floridě a v Austrálii, kde je větší a nebezpečnější ozonová díra. Residenti se před spálením chrání. Potkal jsem tam jen několik spálených blbů z východní Evropy.

Souhlasím s vámi. Na druhou stranu je třeba přiznat, že na psychiku člověka má slunění příznivý vliv, a tak někteří lidé tvrdí, že po dni stráveném na plovárně nebo po návštěvě solária je jim lépe než po psychoterapii. S tím asi nic neuděláme.

* Existují vůbec bezpečné opalovací krémy, které ochrání před sluncem a jejichž složení zároveň neublíží naší kůži?

Současná kosmetika prochází schvalovacím řízením, které je velmi přísné z hlediska složení. Jsou lidé, kteří mají kůži velmi citlivou, nebo jsou dokonce na některou součást kosmetiky alergičtí. Negativní reakce na použitý prostředek pak není zaviněna kosmetikou, ale vlastní reakcí organismu. Za nejbezpečnější jsou považovány přípravky chránící před sluncem na bázi minerálních filtrů.

* Je solárium zdravé? Pokud ne, jak škodí našemu zdraví?

V soláriu působí na kůži jen určitá vlnová délka UV spektra, která nevyvolává začervenání kůže po oslunění, a vyvolává přímo pigmentaci. Proniká hlouběji do kůže a sčítáním dávek může poškozovat genetický materiál buňky. Při opakovaném slunění v soláriu je pravděpodobné, že vaše pokožka bude rychleji stárnout, mohou se na ní vytvořit vrásky a různé bradavičky. Ani vznik kožních nádorů v pozdějších letech není vyloučen.

***

Redakčně kráceno. Celý rozhovor na www.lidovky.cz

Ptejte se on-line opět na www.lidovky.cz