Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výslech

Česko

Zbyněk Dubský pedagog VŠE v Praze

Ačkoli Lisabonská smlouva rozděluje českou společnost, málokdo opravdu ví, co by její přijetí pro Česko znamenalo. Nejen na to se vysokoškolského pedagoga on-line ptali čtenáři LN.

* Evropská unie se zcela logicky snaží snížit dotace do zemědělství. Přitom však podstatně více je snižuje u větších farem. Těch je v postsocialistických zemích (vč. ČR) podstatně víc než ve Francii. Je to „náhoda“?

Jelikož největší farmy ze zemědělské politiky získávají nejvíce, je zřejmé, že právě jich by se měly rozpočtové reformy dotknout více. Velikost farem v některých státech střední a východní Evropy není dle mého názoru důvodem tohoto přístupu.

* Je pravda, že Lisabonská smlouva obsahuje i privatizaci nemocnic?

Takto koncipováno to samozřejmě není.

* O čem je Lisabonská smlouva? Zhorší se vztahy v Evropě, pokud nebude přijata?

Samotným nepřijetím Lisabonské smlouvy se samozřejmě vlastní vztahy v Evropě nezhorší ani nezlepší. Na druhou stranu je možné, že v případě dalších neúspěchů o nový právní základ společný pro všechny státy to může ovlivnit do budoucna ochotu států spolupracovat, zejména bude kladena otázka, zda není možné přistoupit dlouhodobě na jiné modely spolupráce mezi užší skupinou (modely vícerychlostní Evropy).

* Nebylo náhodou úlohou vlády ČR obyvatelstvo o obsahu smlouvy informovat, namísto videoklipů s cukrem, které jsme museli chtě nechtě přetrpět jako reklamu na hygienické vložky?

Obecně se ukazuje (i podle výzkumů Eurostatu), že povědomí o EU i možnostech její budoucnosti je poměrně nízké. Máte pravdu, že seriózní diskuse se vede většinou s minimálním dopadem na veřejnost a u nás, ale i jinde, se poté tato diskuse transformuje na informační kampaň. Obzvláště zvláštní je to ovšem v případě, kdy říkáme, že názor občana nás zajímá a měl by být v integračním procesu brán v potaz.

* Proč elity západních zemí potřebují Lisabonskou smlouvu? K čemu ji zase zneužijí? Budou po ratifikaci smlouvy eurokrati ještě drzejší než dnes?

Lisabonská smlouva byla ratifikována nikoliv pouze západními zeměmi.

* Zajímalo by mě, jak a jestli Lisabonská smlouva odebírá pravomoci národním parlamentům a posiluje ten evropský.

Evropský parlament je posilován zejména tím, že dochází k rozšíření procedury spolurozhodování a dále v oblasti přijímání rozpočtu Evropské unie. Nejedná se však o posilování jeho role na úkor národních parlamentů, naopak ty získávají důležitou úlohu jako určitého „strážce“ principu subsidiarity. Tedy mohou ještě před přijetím legislativního aktu posuzovat, zda rovina EU je tou správnou pro dané rozhodnutí.

Redakčně kráceno. Celý rozhovor na www.lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!