Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vysocí důstojníci si z eráru kupovali dovolené a luxusní dárky

Česko

  20:56
PRAHA - Kvůli aféře s černými fondy na generálním štábu armády, z nichž si někteří vysocí důstojníci údajně nechali platit dovolené a různé dárky, byli obžalováni tři bývalí vysocí důstojníci štábu - Ivo Zbořil, Petr Šmída a Ladislav Košner. Soud s nimi by měl začít za tři měsíce.

Generálmajor Ivo Zbořil (na archivním snímku z roku února 2007). foto: ČTK

Soud s nimi by měl začít za tři měsíce. "Tři muži jsou všichni obžalováni z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, jeden navíc z trestného činu podvodu," řekla televizi Nova mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

Podle mluvčího protikorupční policie Romana Skřepka se kauza vztahuje na roky 2002 až 2007 a škoda činí zhruba sedm milionů korun.

Vyšívané slipy

Nova připomněla, že z černého fondu měly být hrazeny například pobyty některých důstojníků u moře, ale třeba i nákup lyžařské výbavy, rotopedu, zahradního malotraktoru, horského kola či vyšívaných slipů. Důstojníci podle Novy kriminalistům tvrdili, že byli přesvědčeni o tom, že všechno je legální a všechno je placeno z oficiálních fondů.

Podle obžaloby bývalý plukovník Šmída, který byl degradován do hodnosti vojína a propuštěn z armády, jako správce konta údajně objednával fiktivní zboží, třeba náplně do tiskáren, ale "naoko" zaplacené peníze prý přesouval na černé konto. Plukovník Košner, který byl do vynesení pravomocného rozsudku postaven mimo službu, při kontrole černý fond údajně kryl.

Při kontrole podle Novy selhal i generál Zbořil, který kvůli podezření ze zpronevěry rezignoval v říjnu 2007 na funkci náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. V roce 2006, kdy působil v armádě, si údajně neoprávněně nechal vyplatit odměnu, fotoaparát za zhruba 8000 korun, který obratem věnoval svému šoférovi.

Košner se k události odmítl pro Novu vyjádřit, Zbořila a Šmídu televize nezastihla.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat