Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češi kupují luxusní značky z touhy po uznání, nejoblíbenější je Prada

Louis Vuitton. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Louis Vuitton. | foto: Reprofoto

PRAHA Luxusní zboží si Češi kupují jako demonstraci postavení a z touhy po uznání. Není pro ně prostředkem pro uspokojení smyslů. Vyplynulo to z červnového průzkumu skupiny Mather. Odpovědělo v něm 307 manažerů zodpovědných za reklamu, marketing a obchod.

 

Za symbol luxusu označily tři čtvrtiny z nich automobily, šperky, hodinky a módu. Několik procent uvedlo také zážitky z dovolené, služeb a luxusního vybavení domova.

Podle tří čtvrtin dotázaných trh s luxusním zbožím v ČR roste. Automobily si spojuje s luxusem 28 procent manažerů, hodinky a šperky 25 procent, módu o dvě procenta méně. Jen sedm procent hledá luxus v kosmetice, šest procent v dovolené a pět procent v bydlení.

Společnost Prada představila svou novou prodejnu v Pařížské ulici v Praze.

Průzkum ukázal i další paradox českého trhu luxusu - mezi luxusními značkami se objevují i ty, které v zahraničí patří jen mezi tak zvané prémiové. Příkladem je značka Miele se zbožím dlouhodobé spotřeby nebo oděvní značka Tommy Hilfiger.

Top pěti luxusních značek vede italský výrobce známý především koženým zbožím a doplňky Prada, následován francouzskou módní značkou Louis Vuitton a italskou módní společností Gucci. V první pětici jsou také švýcarské hodinky Rolex a francouzská značka hodinek a šperků Cartier. První značka automobilového průmyslu Mercedes-Benz je v celkovém pořadí šestá.

Přes polovinu oslovených manažerů soudí, že Česko nemá svou luxusní značku, z ostatních považuje 21 procent za luxusní značku hodinek Prim, 14 procent plzeňského piva Pilsner Urquell, 11 procent tradičního skla Moser, sedm procent křišťálu Bohemia Crystal a čtyři procenta mají za luxusní značku červených drobných drahokamů Českých granát. Mezi dalšími se dotázaní zmínili i o židlích z ohýbaného dřeva TON či motocyklech Jawa.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....