Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cartier na Hradě. Výstava výjimečných šperků se má stát událostí léta

Kultura

  15:46
PRAHA - Přes 360 výjimečných a historických šperků z dílen slavného francouzského klenotnického domu představí výstava Cartier na Pražském hradě - Síla stylu. Platinové a zlaté brože, náhrdelníky, prsteny, diadémy, čelenky, hodinky a další umělecká díla budou mít návštěvníci možnost zhlédnout od pátku až do poloviny října v prostorách Jízdárny Pražského hradu. Výstavu zahájila italská herečka Monica Bellucci.

Monica Bellucciová na Pražském Hradě. foto: Lidové noviny

"Výstava ukáže řadu diadémů a náhrdelníků, které měli na sobě králové, královny, princezny nebo indický mahárádža," uvedla kurátorka Eva Eislerová. Právě obřadní náhrdelník vyrobený v roce 1928 pro mahárádžu z Patialy patří podle ní k nejzajímavějším exponátům. K výzdobě platinového šperku byly použity diamanty v hodnotě 1000 karátů a topasy.

"Mahárádža přivezl do Paříže truhly plné rodinných šperků. Klenotníky poté požádal, aby pro něj vytvořili něco, co svět ještě neviděl," uvedla Eislerová. Šperk se později objevil v 50. letech v Londýně. Byl ve špatném stavu a Cartier ho proto restauroval.
Největší kameny nicméně chyběly a musely být nahrazeny zirkony, které by prý v budoucnu měly vystřídat opět pravé drahokamy.

Dalšími pozoruhodnými předměty jsou šperky mexické herečky Maríi Félixové. "Přivezla do Paříže malého živého krokodýla a nechala si podle něj vyrobit náhrdelník ve tvaru dvou krokodýlů," přiblížila Eislerová.

Výstava má být kulturní událostí léta
V desítkách vitrín budou i další mimořádné šperky vyrobené v orientálním, staroegyptském nebo indickém stylu, které byly módní v první polovině 20. století. Nejmladší vystavené šperky vznikly v 80. letech.

Výstava se podle organizátorů stane kulturní událostí léta. "Byli bychom rádi, kdyby se v Jízdárně objevilo za tři a půl měsíce trvání výstavy až 120.000 návštěvníků," řekl vedoucí oddělení kultury Správy Pražského hradu Václav Beránek.

Podobnou výstavu představující výtvory firmy Cartier za 160 let její
existence hostilo již Metropolitní muzeum v New Yorku a Britské muzeum v Londýně. Přehlídka potrvá do 17. října a představí i vlivy, jež vedly k vytvoření uměleckých děl; dále originální archivní materiály a biografické příběhy jejich známých majitelů. Příchozí se prostřednictvím videoprojekce seznámí s jejich výrobou, prohlédnout si mohou i návrhy a skici šperků a jejich sádrové odlitky.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat