Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé nemohou platit takové zálohy, říká SPD. Chystá hlasování o nedůvěře vládě

Česko

  13:16aktualizováno  18:43
Mnoha lidem chodí složenky se zálohami na energie, které nejsou schopni zaplatit, upozorňuje opoziční hnutí SPD. Neprosadilo, aby o tom mimořádně jednala Sněmovna, když se přidalo jen ANO. Šéf SPD Tomio Okamura řekl, že by ještě před volbou nového prezidenta v lednu mohlo být hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy.

„Je důležité, aby vláda podala demisi, protože není schopna lidem zajistit základní životní potřeby,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala.

Poslanec Aleš Juchelka z ANO řekl, že jeho hnutí bude chtít jednat o zpožďování sociálních dávek.

Předseda hnutí Tomio Okamura řekl, že po návrhu na jednání o bodu ceny energií, když s tím SPD neuspěje, bude iniciovat mimořádnou schůzi Sněmovny a potom i hlasování o nedůvěře vládě. K němu by mohlo dojít v lednu, tedy po konci předsednictví Česka v Evropské unii.

„Taková vláda, která není schopna vyřešit drahé energie, musí skončit. Uvrhujete statisíce lidí do chudoby,“ prohlásil Okamura při jednání Sněmovny.

„Vždyť vy vůbec nevíte, že máte nejvyšší růst ceny energií,“ rozčiloval se předseda opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie.

K vyvolání hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy potřebuje SPD pomoc druhého opozičního hnutí ANO, protože samo na to nemá dost hlasů.

„ANO má dost hlasů, aby takové hlasování vyvolalo samo, pokud takový postup zvolí,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Ani hlasy SPD a ANO ale k povalení vlády nestačí. Opozice má 92 poslanců, vládní koalice 108. A ke svržení vlády je třeba nejméně 101 poslanců. Opozici se nepodařilo vyslovit nedůvěru vládě Petra Fialy již na začátku září.

Je právo opozice takové hlasování vyvolat, vláda to ustojí, reagovali politici koalice

„Naprosto respektuji ústavu. Opozice má právo vyvolat takové hlasování kdykoli,“ řekl šéf poslanců vládní KDU-ČSL Marek Výborný. Dodal, že máme v Česku poměrně robustní systém státní sociální podpory.

Šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob vyzval občany, aby se neostýchali říci státu o pomoc. Hlasování o nedůvěře vládě také označil za legitimní nástroj opozice. Nepochybuje ale, že vláda hlasování o nedůvěře, o němž mluvil Okamura, ustojí.

Předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vytkla Okamurovi, že vyvolává ve společnosti atmosféru strachu, aby se hroutili jen z představy, jaká by jim mohla také přijít faktura, kterou bude muset lidi zaplatit.

Mohlo by vás zajímat